Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
11.10.2013 aktualizacja 11.10.2013

Rozpoczął się Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki

W Krakowie na Wawelu zainaugurowano Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki. W trakcie trwającej do niedzieli konferencji odbędą się panele z udziałem młodych badaczy oraz specjalna sesja poświęcona cyfrowym technologiom w humanistyce.

W czterodniowym kongresie organizowanym przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ biorą udział reprezentacje dziesięciu instytutów i katedr historii sztuki z całej Polski.

Podczas czwartkowego uroczystego otwarcia zjazdu w wawelskim Centrum Wystawowo-Konferencyjnym wykład wygłosił gość specjalny, wybitny historyk sztuki, znawca sztuki średniowiecznej prof. Piotr Skubiszewski. Podzielił się on ze słuchaczami własnymi refleksjami na temat uprawianej przez siebie od 60. lat dyscypliny. Podkreślił, że nieodłączną częścią pracy naukowca jest pasja dla jego dziedziny, dodając, że „nie wyobraża sobie” dobrego historyka sztuki, który nie przeżywałby głęboko przedmiotu swoich badań. Prof. Skubiszewski opowiedział też o swoich nauczycielach akademickich i mistrzach.

Jak powiedziała PAP Katarzyna Janik, prezes Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki UJ, zadaniem kongresu jest nie tylko próba podsumowania - w skali ogólnopolskiej - badań naukowych młodych historyków sztuki, ale także integracja tego środowiska przez wymianę doświadczeń studentów i doktorantów z różnych ośrodków.

"Mamy nadzieję, że kongres stanie się cyklicznym spotkaniem. Nasza konferencja naukowa jest tylko częścią trwającej do grudnia serii wydarzeń kulturalnych: odczytów, wernisaży, warsztatów, które organizujemy w Krakowie w porozumieniu z muzeami i galeriami” – podkreśliła Janik.

Prelekcje i dyskusje odbywające się podczas kongresu dotyczą najrozmaitszych tematów, okresów i kręgów kulturowych: od historii japońskich lalek przez tradycje surrealistyczne w sztuce Czechosłowacji po 1945 roku aż po analizę metod autopromocji współczesnych polskich muzeów sztuki.

W piątek 11 października odbędzie się gościnna sesja na temat: Open Access i Cyfrowa Humanistyka, organizowana przez grupę Obywatele Nauki. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla pracowników archiwów, bibliotek i muzeów.

Krakowski kongres stanowi jednocześnie zamknięcie obchodów 125-lecia Koła Naukowego UJ i 130-lecia Instytutu Historii Sztuki UJ - dwóch najstarszych instytucji tego typu w kraju.

Patronat nad zjazdem, który potrwa do niedzieli, objął rektor UJ, prof. Wojciech Nowak. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Patronat naukowy nad zjazdem objęły czasopisma „Modus. Prace z Historii Sztuki”, „Estetyka i Krytyka”, a także Sekcja Polska AICA. Partnerami kongresu są Zamek Królewski na Wawelu oraz grupa Obywatele Nauki.

Pełny program konferencji jest dostępny na: http://kohasz.pl/kongres2/harmonogram/

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024