Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.10.2013 aktualizacja 18.10.2013

Nowotwory kosztują Unię ponad 100 miliardów euro

Wydatki związane z nowotworami w krajach Unii Europejskiej wynoszą około 126 miliardów euro rocznie – informuje pismo „Lancet Oncology”.

Takie wyniki przyniosła pierwsza obejmująca całą Unię Europejską analiza ekonomicznego wpływu chorób. Zespoły z University of Oxford oraz King\'s College London przeanalizowały dane dotyczące każdego z 27 krajów Unii w roku 2009.

Uwzględnione zostały zarówno koszty leków i opieki medycznej, jak i utrata zarobków na skutek choroby czy w związku z opieką członków rodziny nad chorym. W sumie było to 126 miliardów euro, z czego 51 mld euro przypadało na koszty leków i czas poświęcony przez lekarzy.

Związaną z chorobą nieobecność w pracy oraz przedwczesną śmierć wyceniono na 52 miliardy euro, zaś koszty opieki zapewnianej przez rodzinę – na 23 miliardy euro.

Ogólnie kraje bogate - jak Niemcy czy Luksemburg – wydawały w przeliczeniu na jednego obywatela więcej niż państwa Europy Wschodniej – jak Litwa, Bułgaria czy Polska. O ile w Luksemburgu było to 184 euro, to w Bułgarii – 16 euro na osobę (średnia europejska wynosi 102 euro).

Najkosztowniejszym nowotworem okazał się rak płuca, odpowiedzialny za 15 proc. europejskich wydatków na nowotwory (18,8 miliarda euro). Atakuje on osoby w młodszym wieku, toteż głównym czynnikiem są przedwczesne zgony ograniczające produktywność. Drugie miejsce zajął rak piersi - kosztował 15 miliardów euro, jelita grubego - 13,1 mld euro, prostaty – 8,43 miliarda euro.

Choć koszty związane z nowotworami są ogromne, jeszcze więcej kosztują Unię Europejską choroby układu krążenia oraz demencja. Jak wykazała ta sama grupa naukowców, tylko w 15 państwach Europy Zachodniej koszty chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia i udaru mózgu, sięgają 169 miliardów euro rocznie, a demencja kosztuje nawet 189 miliardów euro. W przypadku demencji chodzi zwłaszcza o koszty długoletniej opieki, podczas gdy choroby serca dotykają znacznie więcej osób niż nowotwory.

Jak twierdzą autorzy, dzięki analizie można będzie lepiej planować wydatki zdrowotne i wyznaczać priorytety, aby uzyskać optymalne wyniki – w niektórych krajach oznaczałoby to nawet dłuższe przeżycie chorych. Na przykład w Wielkiej Brytanii odsetek pacjentów umierających z powodu nowotworów jest wyższy niż w wielu innych krajach Europy – pomimo podobnego poziomu wydatków.(PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024