Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
21.10.2013 aktualizacja 21.10.2013

Cynamon pomaga regulować cykl miesiączkowy

Codzienna dawka cynamonu może pomóc kobietom cierpiącym na wielotorbielowatość jajników - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Columbia (USA).

Zaprezentowano je podczas zjazdu International Federation of Fertility Societies oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, który zakończył się w czwartek w Bostonie.

Zespół policystycznych jajników dotyka od 5 do 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym i jest najczęstszą przyczyną problemów z płodnością u kobiet. Do pierwszych symptomów należą nadwaga, nieregularne miesiączkowanie, trądzik i nadmierne owłosienie spowodowane dysproporcjonalnym poziomem hormonów męskich.

Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2, początki schorzenia związane są z nadmierną produkcją insuliny. Nadwyżka tego hormonu prowadzi do zachwiania równowagi w jajnikach i nadmiernej aktywności androgenów, a to z kolei stymuluje rozwój torbieli.

W badaniach wzięło udział 16 kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników, z których 11 przez sześć miesięcy przyjmowało codziennie 1500 mg cynamonu w suplemencie diety, a pozostałe pięć kobiet - placebo. Przez cały czas naukowcy monitorowali dietę i poziom aktywności fizycznej uczestniczek.

Kobiety przyjmujące suplement zawierający cynamon zaobserwowały znaczną poprawę w zakresie regularności miesiączkowania (krwawienie wystąpiło średnio cztery razy w ciągu sześciu miesięcy, podczas gdy w grupie placebo średnio 2 razy). Po trzech miesiącach obserwacji dwie kobiety z pierwszej grupy zaszły w ciążę.

Istnieje duże zainteresowanie homeopatycznymi i naturalnymi metodami walki z tym schorzeniem. Choć nie znamy dokładnego mechanizmu, za pomocą którego cynamon wpływa na regularność miesiączkowania, może mieć to związek z lepszą zdolnością przetwarzania glukozy i insuliny. Wcześniejsze badania wykazały, że przyprawa ta może zmniejszać insulinooporność u diabetyków - mówi autor analizy dr Daniel Kort.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024