Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.12.2013 aktualizacja 09.12.2013

Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ - pozytywna energia. Jądrowa

7 tys. osób z całej Polski odwiedza co roku „Marię” - jedyny w Polsce czynny badawczy reaktor jądrowy, bierze udział w interaktywnych zajęciach czy ogląda wystawy o energetyce jądrowej. To zasługa Działu Badań i Edukacji Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ (DEiS) kandyduje w kategorii Instytucja Naukowa w IX edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Działania edukacyjne prowadzone są w ośrodku w Świerku od 1998 r. Wtedy to z inicjatywy prof. Ludwika Dobrzyńskiego powołano Dział Szkoleń i Doradztwa, przekształcony później w Dział Edukacji i Szkoleń. Jak poinformował w zgłoszeniu rzecznik NCBJ, Marek Sieczkowski, w ciągu 15 lat istnienia, z usług działu skorzystało 100 tys. osób. Co roku ośrodek w Świerku odwiedza 6-7 tys. osób. Dział prowadzi zajęcia dla szkół, wykłady czy organizuje konkurs dla uczniów.

Dzięki funkcjonowaniu DEiS NCBJ szkoły z całej Polski mogą zobaczyć „Marię” - jedyny w Polsce czynny badawczy reaktor jądrowy. Odwiedzający biorą też udział w interaktywnych zajęciach. "Staramy się przekazywać wiedzę korzystając nie tylko z wykładów, ale i pokazów" - zaznacza dyrektor DEiS, prof. Ludwik Dobrzyński. Uczniowie korzystać mogą z Laboratorium Fizyki Atomowej i Jądrowej dla szkół. Tam przeprowadzane mogą być doświadczenia dotyczące detektora Geigera-Müllera, pomiaru czasu połowicznego zaniku, przechodzenia promieniowania X przez materię

Wystawy tworzone w DEiS NCBJ dotyczyły postępowania z odpadami promieniotwórczymi, syntezy termojądrowej, czy właściwości promieniowania jonizującego.

Działania edukacyjne dotyczą takich tematów jak promieniowanie jonizujące, jego pochodzenie i zastosowanie, podstawy energetyki jądrowej czy ochrona radiologiczna. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, nauczyciele, studenci czy pracownicy np. firm związanych z energetyką jądrową.

Z inicjatywy DEiS organizowany jest też konkurs "Fizyczne ścieżki". Młodzi badacze mogą w nim zgłaszać prace naukowe, pokazy lub eseje dotyczące związku między nauką a cywilizacją.

Oprócz tego Dział Edukacji i Szkoleń koordynuje akcje NCBJ w zakresie przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, takich jak spotkania, festiwale nauk, pikniki naukowe czy lokalne seminaria poświęcone tematyce energetyki jądrowej i skutków biologicznych promieniowania jonizującego na organizmy żywe. DEiS NCBJ brał udział m.in. w Festiwalu Nauki w Warszawie, Pikniku Naukowym, Zjeździe Ogólnopolskim Klubu Demonstratorów Fizyki czy w imprezach okazjonalnych z okazji otwarcia Ścieżek Marii Skłodowskiej-Curie.

Wśród publikacji opracowanych przez dział znalazły się broszury "Słońce na Ziemi", "Spotkanie z promieniotwórczością", plakaty o rodzajach elektrowni prądowych, o energetycznych reaktorach jądrowych czy o elektrowniach jądrowych na świecie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024