Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.12.2013 aktualizacja 04.12.2013

Autorzy najlepszych artykułów popularnonaukowych wybrani

Inż. Mikołaj Oettingen, doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zwyciężył w IX edycji konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" na najlepszy artykuł popularnonaukowy. Nagrody otrzymało w sumie siedmioro młodych badaczy.

W konkursie organizowanym przez "Forum Akademickie" wzięli udział pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczych, którzy nie ukończyli 35. roku życia, oraz doktoranci. Nagrodzone artykuły popularyzują w przystępny sposób własne badania naukowe uczestników konkursu lub badania, w których brali oni udział.

Laureatem pierwszej nagrody został mgr inż. Mikołaj Oettingen, doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę „Do czego może doprowadzić gra w pasjansa? – czyli o metodach Monte Carlo w fizyce reaktorów jądrowych”.

Drugie miejsce zajęła dr inż. Anna Długozima ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za artykuł „Bez ogródek o polskich cmentarzach”.

Trzecia nagroda przypadła dr. Marcinowi Strojeckiemu z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk za pracę o emisji akustycznej „Szafa gra”.

W konkursie przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia. Mgr. Łukasza Banaszka, doktoranta na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doceniono za artykuł „Lasy przodków” o poszukiwaniach archeologicznych z pokładu samolotu.

Drugą z wyróżnionych została mgr inż. Justyna Krych, doktorantka Politechniki Łódzkiej, którą nagrodzono za pracę „Dwa oblicza flawonoidów, czyli o przebiegłych polifenolach słów kilka”.

Mgr Michał Mięsikowski, doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał wyróżnienie za artykuł „Chciałbym dać rybom głos”.

Z kolei mgr Natalia Olszewska z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymała wyróżnienie za tekst „Jeden dzień z cytogenetyką”.

"Konkurencja był duża, nadesłano bowiem 127 prac. Jury wybrało artykuły sprawnie napisane, które umożliwiają zobaczenie naukowca przy pracy, ukazujące autentyczne zaangażowanie w wykonywane badania i świadomość stosowanych metod, odznaczające się oryginalnym pomysłem popularyzatorskim, czasem też wprowadzające osobistą refleksję na temat pracy badawczej" - informują organizatorzy konkursu.

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe. Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim”.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: http://forumakademickie.pl/konkurs/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024