07.08.2020
PL EN
04.12.2013 aktualizacja 04.12.2013

Prezydent powołał do rządu prof. Lenę Kolarską-Bobińską

Prezydent Bronisław Komorowski powołał we wtorek Lenę Kolarską-Bobińską na nową szefową ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Na stanowisku zastąpiła Barbarę Kudrycką. "Musimy wzmocnić pozycję polskiej nauki i polskich uczelni w świecie" - deklaruje minister.

O uroczystości powołania poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Chcąc budować nowoczesne, mądre społeczeństwo i dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, musimy postawić na naukę. To ona jest dziś najefektywniejszym motorem rozwoju społecznego i ekonomicznego" – mówi prof. Kolarska-Bobińska cytowana w komunikacie MNiSW przesłanym PAP. Jak podkreśla, priorytetem jej działań będzie budowanie Polski innowacyjnej, taka chce być dzisiaj również Unia Europejska.

"Europa buduje Unię Innowacji, a Polska musi być jej ważną częścią. Musimy wzmocnić pozycję polskiej nauki i polskich uczelni w świecie i współpracę naszych centrów badawczych z zagranicznymi partnerami – zaznacza minister. - To przesłanie jest szczególnie ważne dzisiaj, gdy Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w Brukseli nowy program ramowy finansowania badań Horyzont 2020 oraz program Erasmus Plus”.

Jak dodaje prof. Kolarska-Bobińska, ważne jest rozwijanie polskiej myśli technologicznej oraz lepsza współpraca uczelni i ośrodków naukowych z przemysłem. Jednym z kluczowych celów na najbliższe lata będzie też podnoszenie jakości studiów. "Jak pokazały badania PISA, oceniające umiejętności uczniów w 65 najbardziej rozwiniętych krajach świata, polscy uczniowie należą do ścisłej czołówki. Takich absolwentów powinny też wypuszczać polskie uczelnie" – podkreśla minister nauki.

Kolarska-Bobińska, podobnie jak powołany we wtorek na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, była dotychczas europosłanką PO i właśnie w związku z koniecznością dopełnienia obowiązków w Parlamencie Europejskim powołana została do rządu tydzień później niż pozostali nowi ministrowie, którzy znaleźli się w Radzie Ministrów w ramach rekonstrukcji.

Lena Kolarska-Bobińska jest profesorem socjologii. W okresie 1991–1997 zajmowała stanowisko dyrektora Centrum Badania Opinii Społecznej. Od 1997 sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Spraw Publicznych. Doradzała prezydentom RP: w latach 1992–1995 Lechowi Wałęsie (Komitet Ekonomiczny), w latach 2001-2005 Aleksandrowi Kwaśniewskiemu (Grupa Refleksyjna), a także pełnomocnikowi rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską. Do momentu objęcia funkcji ministra była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Zasiadała tam w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Petycji. Była w grupie doradców unijnego komisarza ds. badań, innowacji i nauki.

Uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP, a także Idre National du Mérite – odznaczeniem przyznawanym przez prezydenta Republiki Francji. Jest autorem ponad 300 prac naukowych: książek, artykułów, opracowań i badań naukowych publikowanych w prasie polskiej i zagranicznej.

PAP - Nauka w Polsce

sdd/ eaw/ ura/ ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020