24.10.2020
PL EN
21.12.2013 aktualizacja 21.12.2013

Psy rozpoznają twarze ze zdjęć

Psy potrafią rozpoznać znajome osoby i czworonogi na podstawie oglądanej fotografii – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Animal Cognition”.

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia) przekonują, że psy, podobnie jak ludzie, posiadają zdolności do rozpoznawania twarzy.

Badacze zastosowali metodę okularografii (eye tracking), aby śledzić ruchy gałek ocznych u badanych zwierząt podczas oglądania wizerunków ludzi i psów wyświetlanych na ekranie.

Stwierdzili, że czworonogi najdłużej zatrzymują wzrok na zdjęciach przedstawicieli tego samego gatunku, bez względu na to, czy są oni im obcy, czy znajomi (psy pochodzące z tego samego domu).

Zaobserwowano ponadto, iż zwierzęta dokładniej przypatrują się postaciom znajomych ludzi (właścicieli) niż wizerunkom obcych osób, częściej skupiając się na ich twarzach, a zwłaszcza oczach, co sugeruje, że rozpoznają bliskich.

W trakcie badania sprawdzano również reakcję psów na widok zdjęć wyświetlanych do góry nogami.

Okazało się, że czworonogi patrzyły na takie fotografie tak samo długo jak na inne, ale więcej czasu poświęcały na analizę okolicy oczu.

Podobne wyniki uzyskuje się w tego typu badaniach prowadzonych na ludziach.

Badacze przekonują, że na podstawie rezultatów niniejszego eksperymentu można uznać, iż psy nie tylko rejestrują informacje na temat właściwości fizycznych zdjęcia, jak kontrast, kolor i kształt, ale także potrafią analizować jego zawartość, a co najważniejsze, rozpoznawać znajome twarze. (PAP)

ooo/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020