Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.11.2021
PL EN
22.01.2014 aktualizacja 22.01.2014

Zdrojewski: polscy archeolodzy rozpoczną prace w Arabii Saudyjskiej

W tym roku polscy archeolodzy rozpoczną prace badawcze na północy Arabii Saudyjskiej – powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister przebywał w Arabii z oficjalną wizytą w zeszłym tygodniu, była to pierwsza wizyta polskiego ministra kultury w tym kraju.

"Misja zapowiada się bardzo obiecująco, ale na razie bardzo mało można o niej powiedzieć. Jest planowana na jesień. Badania będą prowadzone nad Morzem Czerwonym blisko wejścia do zatoki Akaba. To ważne i ciekawe miejsce związane ze starożytnym ludem z epoki rzymskiej, który miał swoją stolicę w Petrze i handlował z dalekimi krajami np. Indiami" - powiedział PAP kierujący badaniami prof. Michał Gawlikowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznaczył, że polscy archeolodzy mieli dotąd niewiele kontaktów z Arabią Saudyjską.

"Samo miejsce zaproponowała nam strona saudyjska. Umowa w tej sprawie nie jest na razie podpisana" - powiedział prof. Gawlikowski. Anna Nestoruk z Polskiej Akademii Nauk dodała, że badania będą prowadzone we współpracy z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Minister kultury przebywał z wizytą w Arabii Saudyjskiej w ubiegłym tygodniu. W rozmowie z PAP powiedział, że najważniejszym elementem tej wizyty była próba uzyskania akceptacji dla pracy polskich badaczy przy nowych odkryciach archeologicznych na północy Arabii Saudyjskiej. „To się udało. Jest potwierdzenie, że jeszcze w tym roku rozpoczną tam prace” - dodał Zdrojewski.

Minister poinformował, że rozmowy prowadzone w Arabii Saudyjskiej dotyczyły również m.in. rozpoczęcia współpracy w zakresie edukacji artystycznej na poziomie szkół wyższych. Zdrojewski powiedział, że rozmawiał także o obecności tłumaczeń literatury arabskiej na język polski i polskiej na arabski.

Minister Zdrojewski spotkał się ze swoim saudyjskim odpowiednikiem, ministrem kultury i informacji, dr. A. Khoją, z którym rozmawiał o projektach współpracy kulturalnej.

Istotnymi punktami wizyty było zwiedzanie twierdzy Masmak, Muzeum Narodowego oraz pierwszej stolicy państwa saudyjskiego Diriyah. Ponadto odwiedził Centrum Kultury im. Króla Fahda, bibliotekę centralną im. Księcia Salmana, Instytut Sztuk i Zdolności Artystycznych. Minister był również gościem forum prasowego gazety Al-Jazeerah.(PAP)

pdo/ ekr/ agz/ mlu/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021