Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.09.2021
PL EN
11.02.2014 aktualizacja 11.02.2014

Ruszyła jubileuszowa strona Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ruszyła jubileuszowa strona internetowa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowani obchodami 650. rocznicy powstania najstarszej polskiej uczelni będą mogli śledzić ich przebieg na www.650.uj.edu.pl.

Na razie strona działa w języku polskim, wkrótce – jak powiedział PAP Jerzy Skuciński z biura jubileuszowego uczelni – witryna dostępna będzie w języku angielskim i łacińskim. Po 20 lutym, czyli po oficjalnej konferencji prasowej, na której rektor UJ opowie o trwającym w tym roku jubileuszu, na stronie znajdą się bardziej szczegółowe informacje. Jak zapowiedział szef biura jubileuszowego, program obchodów ma być bogaty.

Uczelnia przygotowuje szereg wydarzeń o charakterze naukowym. Na licznych kongresach, debatach i sympozjach gościć będą wybitni uczeni z całego świata. Nie zabraknie atrakcji kulturalnych i sportowych.

Już na początku roku otwarte zostały dwie wystawy. Pierwsza – „Pasje malarskie” – udostępniona w Collegium Maius, prezentuje obrazy autorstwa emerytowanych pracowników UJ. Druga – „Wspomnień czar” – w Bibliotece Jagiellońskiej, pokazuje eksponaty z 1964 r., związane z ostatnim okrągłym jubileuszem uczelni – 600-lecia istnienia. Na ekspozycji można oglądać publikacje, zaproszenia, plakaty, programy imprez, wycinki z prasy, monety okolicznościowe, bilety wstępu. Nie zabrakło wydawnictw pocztowych – okolicznościowych znaczków i stempli, a także kopert.

Również w styczniu, w holu Collegium Novum, odsłonięto pamiątkowy witraż. Dzieło przedstawia herb uczelni – dwa skrzyżowane berła na błękitnej tarczy zwieńczonej koroną. Jasne tło znaku otaczają czerwone, niebieskie i żółte zdobienia. W dolnej części witraża widnieje napis: Univesitas Jagiellonica Cracoviensis 1364-2014.

Z planowanych znaczących rozgrywek sportowych jak dotąd odbyły się Otwarte Mistrzostwa UJ w narciarstwie alpejskim. Jednym z ważniejszych przyszłych wydarzeń będą majowe regaty na Wiśle przeznaczone dla studentów z całego świata.

Jak zaznaczył szef biura jubileuszowego, główne uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 10 maja.

Dokładna rocznica powołania uczelni przypada 12 maja. W tym dniu, w 1364 r. król Kazimierz III Wielki założył uczelnię o nazwie Studium Generale. Wzorowana była na Uniwersytecie Bolońskim. Była to druga - po uniwersytecie w Pradze - tego typu placówka w Europie Środkowej. Działały na niej trzy wydziały: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych. Czwarty wydział – teologiczny – dodany został w 1400 r., kiedy uniwersytet, po przerwanej działalności, został odnowiony przez króla Władysława II Jagiełłę i królową Jadwigę.

Od 1817 r. uczelnię określa się Uniwersytetem Jagiellońskim – ku czci dynastii Jagiellonów. Wcześniej funkcjonowały nazwy Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska lub Uniwersytet Krakowski.

Senat Rzeczpospolitej ustanowił 2014 rok Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W uchwale z 18 grudnia 2013 r. Senat zwrócił uwagę na rolę, jaką uczelnia odegrała w historii Polski, przez wieki będąc "kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą Alma Mater dla całego polskiego szkolnictwa". Podkreślił także, że "to z Wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni (...), a dzięki uczonym Uniwersytetu możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych".Jak przypomniano w dokumencie, obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 50 tys. studentów, 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych oraz 2,6 tys. wykładowców.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021