Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
19.02.2014 aktualizacja 19.02.2014

Od jesieni na Uniwersytecie Cambridge program studiów polskich

Jesienią tego roku na Uniwersytecie Cambridge wystartuje nowy program studiów polskich obejmujący język, historię i kulturę polską. To pierwszy krok do utworzenia sieci studiów polskich w Wielkiej Brytanii - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Program będzie dostępny w ramach Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych. Umożliwi studiowanie języka, literatury, sztuki i szeroko rozumianej kultury Polski, z uwzględnieniem zagadnień społecznych, kulturalnych i politycznych od renesansu aż do czasów współczesnych.

Program uruchomiono dzięki porozumieniu prywatnych sponsorów, w tym właśnie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która przez cztery najbliższe lata wesprze ten projekt łączną kwotą 110 tys. funtów. "To historyczne porozumienie, które odzwierciedla znaczenie polskiej kultury, języka i historii na arenie światowej. To także rezultat owocnych relacji, jakie utrzymujemy z Uniwersytetem Cambridge" - uważa prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

Projekt jest pierwszym krokiem do ustanowienia systematycznie finansowanego programu studiów polskich na Uniwersytecie Cambridge i utworzenia w przyszłości międzyuczelnianej sieci studiów polskich w Wielkiej Brytanii. "Jesteśmy wdzięczni FNP za wsparcie tego ważnego i ekscytującego projektu" - powiedział sir Leszek Borysiewicz, brytyjski lekarz i immunolog polskiego pochodzenia, który od 2010 roku jest rektorem (ang. vice-chancellor) Uniwersytetu Cambridge.

Jest to już druga inicjatywa FNP związana z tworzeniem katedr studiów polskich w prestiżowych ośrodkach akademickich za granicą. Od 2005 roku wspiera ona także tworzenie Katedry Polskiej na Uniwersytecie Columbia (USA).

W 2012 z kolei został uruchomiony interdyscyplinarny Program Studiów o Współczesnej Polsce na uniwersytecie Oksfordzkim.

Uniwersytet Cambridge to drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Absolwenci Cambridge zdobyli ponad 60 Nagród Nobla.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024