Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
03.03.2014 aktualizacja 03.03.2014

Publikacja nt. unikatowych ukraińskich zabytków

Malowane naczynia kultury trypolskiej z Bilcza Złotego, zbiory MAK. Foto: A. Susuł Malowane naczynia kultury trypolskiej z Bilcza Złotego, zbiory MAK. Foto: A. Susuł

Zbiór cennych zabytków społeczności kultury trypolskiej, znajdujących się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie, odkrytych w miejscowości Bilcze Złote na Ukrainie, wydano w formie publikacji książkowej. Wydawnictwo można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej placówki muzealnej.

"Materiały z Bilcza Złotego są ozdobą kolekcji muzealnej i jedną z ważniejszych jej części. Z okazji wydania książki zabytki są prezentowane na czasowej wystawie czasowej +Bilcze Złote – najpiękniejsze naczynia Europy+" – poinformowali krakowscy muzealnicy.

Na ekspozycji podziwiać można wyroby z kości i krzemienia, unikatowe figurki gliniane ludzi i zwierząt oraz cenne naczynia – jedne z najpiękniejszych wytworów ceramicznych w historii Europy.

Bogaty zbiór unikatowych zabytków pochodzących z wykopalisk prowadzonych na przełomie XIX i XX w. trafił do Muzeum Archeologicznego w Krakowie w 1904 r. na mocy umowy, jaką zawarła księżna Teresa Sapieżyna z władzami Akademii Umiejętności. Jednak dopiero w ostatnich latach zabytki poddano specjalistycznym analizom. Przedmioty wykonała społeczność kultury trypolskiej, która rozwijała się od połowy V do połowy III tysiąclecia p.n.e na terenie Ukrainy i Mołdawii. Zdaniem archeologów to jedna z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie kultur młodszej epoki kamienia na obszarze Europy. Uwagę naukowców zwraca szczególnie technologia wykonania naczyń ceramicznych i ich barwne, żywe zdobienia.

Redaktorem tomu jest prof. Sławomir Kadrow z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie. Wydanie publikacji było możliwe dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Małopolskiego. Publikację można pobrać ze strony: http://www.ma.krakow.pl/projekt_bilcze_zlote

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024