05.12.2020
PL EN
08.03.2014 aktualizacja 08.03.2014

Wykład o tajnikach malarstwa starożytnego

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

„Mistrzowi przez ramię, czyli co archeolog może wyczytać z malarskiej palety” to tytuł kolejnego popularnonaukowego spotkania organizowanego przez Instytutu Archeologii UW w ramach projektu „Cała wstecz! …bo przeszłość ma przyszłość!”. Wykład odbędzie się 14 marca w Warszawie.

Jak przypominają organizatorzy spotkania, już od najdawniejszych czasów tajniki warsztatu malarskiego były owiane tajemnicą. Wiedza malarska była bliska alchemii, a receptury na niezwykłej barwy pigmenty i sposoby malowania często bardzo ściśle strzeżone.

Czy obecnie archeologom, pracującym przy odsłanianiu starożytnych malowideł, udaje się uchylić rąbka tej tajemnicy? Co współcześnie archeologa tak naprawdę interesuje w starożytnych technikach malarskich? Dr Dobrochna Zielińska postara się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących sposobów wykonania malowideł w starożytnej Nubii (od VI do XIV wieku). Badaczka skupi się na sposobie przygotowania barwników przez ówczesnych. Opowie o tym, jakie barwniki były najpopularniejsze i z czego powstawały, oraz jakie techniki stosowali starożytni artyści w celu przygotowania podłoża pod malowidła.

Dr Dobrochna Zielińska ukończyła archeologię śródziemnomorską w Instytucie Archeologii UW, gdzie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Archeologii Egiptu i Nubii. Uczestniczyła w wielu misjach archeologicznych i konserwatorskich w Egipcie, Sudanie oraz Syrii. Zajmuje się historią, ikonografią i technologią malarstwa nubijskiego. Badaczka otrzymała grant Narodowego Centrum Nauki na opracowanie malowideł nubijskich i wykonanie badań chemicznych składu barwników, użytych do wykonania malowideł pochodzących z kościołów nubijskich.

Wykład odbędzie się 14 marca 2014 r. w Instytucie Archeologii UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, o godz. 17.00, w sali 2.09 (I. piętro). Wstęp wolny.

Więcej informacji o cyklu i grafik kolejnych spotkań można znaleźć na stronie projektu: www.calawstecz.uw.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020