Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
11.03.2014 aktualizacja 11.03.2014

Otwarto Muzeum Uniwersytetu Opolskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

XVI-wieczne starodruki, portrety rektorów i doktorów honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, spisana historia powstania uniwersytetu, czy skamieliny pochodzące z wykopalisk w Krasiejowie znalazły się w otwartym w poniedziałek muzeum tej uczelni.

Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, mieszczące się w pięciu salach na pierwszej kondygnacji Collegium Maius UO oraz w przynależącej do nowej placówki kaplicy św. Wojciecha, otwarto dokładnie w 20. rocznicę powstania opolskiej uczelni. Rektor UO prof. Stanisław S. Nicieja przypomniał, że poprzedniczką UO była istniejąca w latach 1954-1994 Wyższa Szkoła Pedagogiczna (WSP) w Opolu, którą utworzono, przenosząc do Opola Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną z Wrocławia. Studia w niej podjęło na początek ponad 400 studentów.

W otwartym w poniedziałek muzeum uniwersyteckim na kilku planszach przedstawiono historię UO, a także jej poprzedniczki – WSP. Znalazły się w nim również informacje nt. początków tradycji uniwersyteckich na Śląsku Opolskim oraz te dotyczące współczesnej działalności opolskiej uczelni - jej wydziałów, instytutów, chóru, biblioteki czy wydawnictw. W muzealnych gablotach znalazły się m.in. cenne, XVI-wieczne starodruki ze zbiorów Biblioteki Głównej UO. Opowiadała o nich w poniedziałek organizatorka muzeum i autorka scenariusza ekspozycji dr Wanda Matwiejczuk.

Muzeum Uniwersytetu Opolskiego ma w swoich zbiorach także skamieliny, które z wykopalisk w niedalekim od Opola Krasiejowie (odnaleziono tam skamieniałości dinozaurów sprzed 225 milionów lat) wydobyli studenci i pracownicy UO; kolekcję pomocy naukowych z II połowy XIX i początku XX wieku, pochodzących ze zbiorów Instytutu Fizyki UO czy ceramikę z cmentarzyska kultury łużyckiej z badań archeologicznych w Namysłowie (opolskie). Są w placówce także portrety wszystkich dotychczasowych rektorów UO i WSP, a także 39 doktorów honoris causa uczelni, wśród których byli m.in. ks. abp. Alfons Nossol, Kazimierz Kutz, Stanisław Lem, Ryszard Kaczorowski, Wojciech Kilar, Tadeusz Różewicz, Lecha Wałęsa, Adam Hanuszkiewicz, Daniel Olbrychski oraz papież Jan Paweł II.

Rektor UO prof. Nicieja mówił, że muzeum będzie pełnić m.in. funkcję edukacyjną i zapowiedział, że „przejdą przez nie wszystkie roczniki studentów”, tak by żacy mogli poznać dzieje swojej uczelni i tradycje akademickie miasta i regionu. „Czasem młodzi ludzie noszą w sobie jakiś irracjonalny kompleks, mówią o uczelni drugiego wyboru. Tymczasem Uniwersytet Opolski ma poważny potencjał intelektualny i materialny” – podkreślał Nicieja. I dodał: „Trzeba szanować swoje korzenie, pamiętać skąd jesteśmy. To nam daje siłę i ambicje na przyszłość”.

Placówka ma być otwarta dla mieszkańców miasta, województwa i turystów. Władze uczelni liczą też, że będą ją odwiedzać uczniowie – w tym szkół średnich, którzy zastanawiają się nad wyborem uczelni. Materiały i eksponaty, które znalazły się w uczelnianym muzeum, pochodzą ze zbiorów UO oraz depozytów Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Diecezjalnego w Opolu i Muzeum Instytutu Fizyki UO.

Uniwersytet Opolski utworzony został ustawą Sejmu z 10 marca 1994 roku. Powstał w wyniku połączenia dwóch opolskich uczelni: Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz opolskiej Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecnie studiuje w nim ok. 11 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ ula/ mow/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024