Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.04.2014 aktualizacja 10.04.2014

Francuskie odznaczenia państwowe dla Polaków

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, profesorowie Jacek Bardowski i Sławomir Wołczyński, to niektórzy przedstawiciele środowiska naukowego, uhonorowani francuskimi odznaczeniami państwowymi. W środę w Warszawie wręczył je ambasador Francji Pierre Buhler.

Jednym z nagrodzonych jest dyrektor Centrum Nauki Kopernik (CNK) Robert Firmhofer, który otrzymał Insygnia Oficera Narodowego Orderu Zasługi. Order ten ustanowił generał Charles de Gaulle’a w 1963 roku. Jest przyznawany osobistościom francuskim i zagranicznym, które wniosły szczególny wkład w promowanie Francji oraz szerzenie wartości, których ona strzeże.

"W 2012 roku, za wyjątkowy wkład w popularyzację nauki w Polsce i na świecie oraz za promowanie międzynarodowej współpracy naukowej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski +Polonia Restituta+. Francja nie mogła zatem pozostać w tyle!" - powiedział podczas uroczystości ambasador Pierre Buhler.

Jak przypomniał, w 2013 roku CNK we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce zorganizowało i gościło u siebie wystawę „Zapach. Niewidzialny kod”. "Ten innowacyjny projekt, interdyscyplinarny, oparty na dialogu między sztuką i nauką, poruszył zagadnienia związane ze zmysłem węchu, jako zjawiskiem naturalnym, ale także będącym środkiem ekspresji artystycznej i kanałem komunikacji społecznej" - mówił ambasador. "Przyznając Panu Narodowy Order Zasługi, prezydent Republiki Francuskiej chciał wyrazić uznanie nie tylko dla pana zasług dla rozwoju współpracy francusko-polskiej, ale również dla pana zaangażowania i wyjątkowego wkładu w ułatwienie szerokiej publiczności dostępu do nauki" - podkreślił.

Pięcioro Polaków otrzymało Insygnia Kawalera Palm Akademickich. Odznaczenie to ustanowił w 1808 roku dekret cesarza Napoleona. Obecnie order Palm Akademickich nadawany jest na wniosek francuskiego Ministra Edukacji Narodowej dla wyróżnienia osób, które zasługami dla społeczności akademickiej i szkolnictwa przyczyniły się do upowszechnienia francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej, naukowej i artystycznej.

Wśród nagrodzonych znalazł się prof. Jacek Bardowski - zastępca dyrektora Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Francuskie odznaczenie otrzymał "w uznaniu zasług dla rozwoju, przez te wszystkie lata, współpracy z Francją w dziedzinie nauki oraz za działalność dydaktyczną na rzecz popularyzacji nauki".

Prof. Bardowski we współpracy z Francją, m.in. z Institut national de la recherche agronomique (INRA), realizował wiele programów badawczych. Bierze czynny udział w rekrutacji kandydatów na stypendia rządu francuskiego. Realizuje także programy współpracy z Liceum Francuskim w Warszawie, przyjmując uczniów na staże, dzięki czemu mogą oni bliżej poznać Instytut Biochemii i Biofizyki.

Kolejnym z nagrodzonych jest prof. Sławomir Wołczyński - naukowiec Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie endokrynologii i od wielu lat współpracuje z francuskimi lekarzami i naukowcami, zwłaszcza z Wydziałami Lekarskimi i Biologii Uniwersytetów w Caen i Lyonie i z oddziałem rozrodczości szpitala Jean Rostand w Sevres. Od blisko dziewięciu lat, organizuje w Polsce francusko-polskie sympozja poświęcone endokrynologii rozrodczości.

Insygnia Kawalera Palm Akademickich otrzymała też Ewa Pilecka, za "działania edukacyjne, zaangażowanie na rzecz promowania, rozwijania i upowszechniania nie tylko języka, ale także kultury francuskiej". Jako dyrektor Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, kieruje jedną z głównych katedr języka francuskiego i studiów frankofońskich w Polsce. Jest uznaną specjalistką w dziedzinie językoznawstwa. Zainicjowała, we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce, wiele programów współpracy, zwłaszcza dotyczących kształcenia ustawicznego nauczycieli i nauczania w szkołach średnich.

Wśród wyróżnionych znalazła się również Zofia Wiesiołowska-Lis - nauczycielka języka francuskiego w Poznaniu. Uczy w klasach DELF (diplômes d’études en langue française) i klasach przygotowujących się do międzynarodowego egzaminu maturalnego, kształci egzaminatorów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, organizuje konkurs piosenki francuskiej. "Przez wszystkie lata swojej kariery zawodowej, nieustannie działała Pani na rzecz upowszechniania języka francuskiego, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, wnosząc również wkład w udoskonalanie metod pedagogicznych" - mówił ambasador Buhler.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024