Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.07.2014 aktualizacja 27.07.2014

Nowe odkrycia polskich archeologów w Czarnogórze

Starożytne instalacje gospodarcze odkryli archeolodzy w antycznym mieście Risan w Czarnogórze. "Te unikatowe konstrukcje rzucają całkiem nowe światło na podział wewnętrzny osady i specjalizację poszczególnych jej części" – poinformował PAP prof. Piotr Dyczek, kierownik badań z ramienia Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

Dotychczas Polakom pracującym w Risan nie udało się dotrzeć do niezniszczonych fragmentów zabudowy z czasów rzymskich. W czasie tegorocznych prac uchwycili fundamenty dwóch okrągłych spichlerzy i potężny pitos, czyli naczynie gliniane, w którym przechowywano zboże. Obok odkryto kamienne mortarium. To charakterystyczna dla rzymskiego świata misa, w której mieszano lub rozcierano zboża i zioła. Znaleziskom towarzyszyły relikty pomieszczenia, w którym zapewne suszono ziarno.

„Odkryliśmy pozostałości systemu hypokaustycznego – podłoga pomieszczenia, w którym przechowywano zboże była podgrzewana z poziomu piwnicy. Podobny system stosowano na potrzeby starożytnych łaźni” – wyjaśnia prof. Dyczek. Zdaniem naukowców, biorąc pod uwagę wilgotny i gorący klimat w Risan, zboże przed zdeponowaniem w spichlerzach musiało być dobrze wysuszone. Dzięki odkryciu szeregu monet wśród konstrukcji udało się oszacować ich wiek na II – IV w. n.e.

Archeolodzy postanowili kontynuować prace w tym samym miejscu. W niższych warstwach odsłonili mury budowli hellenistycznych (IV – I wiek p.n.e.) i fragmenty nawierzchni drogi z tego okresu. „Odkrycie drogi ma ona kardynalne znaczenie, bowiem potwierdza nasz, pierwotnie sporządzony hipotetycznie, plan podziału miasta na insule, czyli obszerne kilkupiętrowe domy czynszowe. Po tegorocznej kampanii będziemy w stanie dokładnie odtworzyć przynajmniej 60 proc. zabudowy antycznego Risan” – przekonuje naukowiec.

Archeolodzy odkryli w tym roku w Risan ponad 200 tzw. zabytków wydzielonych, czyli szczególnie cennych. Wśród nich są, oprócz wspomnianych monet, fragmenty ceramiki hellenistycznej, w tym czarek megaryjskich, ołowiane kule do procy, ozdoba z brązu w kształcie Izydy czy fragment wykonanej z brązu pozłacanej blachy, która niegdyś składała się na posąg.

Antyczne miasto Rhizon, współczesne Risan w Czarnogórze powstało w VI wieku p.n.e. Osada była miejscem wymiany handlowej i, jak przypuszczają naukowcy, nieznaną wcześniej kolonią grecką leżącą nad zatoką adriatycką - Boka Kotorska. Risan było ważnym z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia ośrodkiem królestwa Iliryjskiego. Na trwałe wpisało się w historie starożytnego Rzymu, gdyż tutaj ustanowiła swoją stolicę iliryjska królowa Teuta. Za jej przyczyną w 229 r. p.n.e. wybuchła tzw. pierwsza wojna iliryjska. Po jej przegraniu miasto zostało zniszczone i przeszło we władanie Rzymu.

Polacy pod auspicjami Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli wykopaliska na stanowisku w Risan w 2000 roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024