25.02.2021
PL EN
30.07.2014 aktualizacja 30.07.2014

Polscy archeolodzy odkryli w Gruzji rzymskie termy

W Gonio, na południe od Batumi, zespół badaczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu. „Zaskoczył nas zarówno wiek założenia, jak i wysoka jakość jego wykonania” – mówi PAP dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, kierownik wykopalisk.

Badania prowadzone są wewnątrz starożytnego fortu Apsaros wzniesionego przez Rzymian w 2. połowie I wieku n.e. Obok twierdzy przebiegała niegdyś jedyna dogodna droga z Kolchidy (zachodniej Gruzji) do rzymskich prowincji w Azji Mniejszej.

„Z reguły termy budowane dla wojska nie wyróżniały się przepychem. Dlatego zaskoczyło nas odkrycie mozaiki, zdobiącej podłogę. Odsłoniliśmy również dużą część basenu na chłodną wodę - tzw. frigidarium” – opowiada dr Karasiewicz–Szczypiorski.

Zaskoczeniem dla archeologów jest też wiek term. Badacze spodziewali się odkrycia budowli z II-III wieku n.e. Tymczasem znalezione łaźnie pochodzą niemal na pewno z 2. połowy I wieku n.e. Stanowią zatem ślad wczesnej obecności Rzymian na tym terenie. Budowla powstała najprawdopodobniej za panowania cesarza Wespazjana.

Wykopaliska w Gonio prowadzi zespół z Instytutu Archeologii UW i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnie z archeologami z miejscowego muzeum. Ze strony polskiej badania wspiera biuro podróży Rainbow Tours.

To pierwszy sezon prac, które będą kontynuowane dwa kolejne lata. „Planujemy odsłonić całość obszaru łaźni. Relikty term poddamy konserwacji i przykryjemy dachem - będą stanowić atrakcję turystyczną okolic Batumi” – kończy dr Karasiewicz–Szczypiorski.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021