Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
11.10.2014 aktualizacja 11.10.2014

24 mln zł z NCBR na innowacje społeczne

Prawie 24 mln zł przekaże Narodowe Centrum Badań i Rozwoju instytucjom, firmom i organizacjom pozarządowym na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań społeczno-ekonomicznych. Rozstrzygnięto drugi konkurs w programie „Innowacje Społeczne”.

W programie „Innowacje Społeczne” przyznano środki na realizację projektów, które odpowiadają na aktualne wyzwania społeczno-ekonomiczne kraju. Mogły to być np. projekty dotyczące grup wykluczonych społecznie czy edukacji. O finansowanie starać się mogły konsorcja złożone z jednostek naukowych, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

W drugim konkursie dofinansowanie z NCBR w wysokości 23,9 mln zł otrzymało 29 konsorcjów. Będą one realizowały projekty zarówno z obszaru nauk społecznych, jak i nauk inżynieryjnych i technicznych oraz medycznych i nauk o zdrowiu. O rozstrzygnięciu konkursu poinformowali przedstawiciele NCBR w przesłanym PAP komunikacie.

"Efekty prac badawczo-rozwojowych powinny być w Polsce w większym stopniu wykorzystywane w celu rozwiązywania problemów społecznych – podkreśla dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. - Wyłonione w naszych konkursach projekty są doskonałym przykładem na to, że innowacje przynoszą efekty nie tylko w postaci wzrostu gospodarczego, ale także rozwoju cywilizacyjnego i społecznego"

Wśród najwyżej ocenionych projektów znalazł się m.in. projekt „Najpierw Mieszkanie w Gdańsku - innowacja społeczna w zwalczaniu problemu bezdomności”, w ramach którego testowana będzie innowacyjna metoda zapewnienia indywidualnego, stałego mieszkania wraz z szerokim, interdyscyplinarnym wsparciem osobom długotrwale i chronicznie bezdomnym.

Z kolei projekt „Egzamin państwowy na prawo jazdy w wersji dla osób niesłyszących” zakłada m.in. utworzenie i wdrożenie do części teoretycznej egzaminu państwowego ogólnopolskiej bazy pytań z wirtualnym tłumaczem Polskiego Języka Migowego, Systemowego Języka Migowego oraz wykonanie prototypu urządzenia do głosowego wydawania w samochodzie poleceń przez egzaminatora, zamienionych na piktogramy emitowane z ekranu.

Inne przykłady nagrodzonych projektów to: „MEMO - Multimedialne narzędzie wspomagające pamięć i aktywizujące osoby starsze”, „GeNN-Genetyczna identyfikacja zwłok o nieustalonej tożsamości”, oraz „Innowacyjne usprawnienie skriningu raka piersi: program szkoleniowo – edukacyjny dla osób z niepełnosprawnością wzrokową”.

Na wszystkie konkursy w ramach programu „Innowacje Społeczne” NCBR na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających jakość życia społeczeństwa przeznaczyło ponad 34 mln zł.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie programu. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021