27.11.2020
PL EN
17.10.2014 aktualizacja 17.10.2014

Otwarcie nowej Galerii Faras w Warszawie

Jedyną w Europie ekspozycję zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego będzie można oglądać od 18 października w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa otwiera swoje podwoje po gruntownej, wielomiesięcznej przebudowie.

Galeria powstała dzięki staraniom prof. Kazimierza Michałowskiego, dlatego obecnie nosi jego imię. Archeolog na początku lat 60. ubiegłego wieku odpowiedział na apel UNESCO o pomoc w ratowaniu zabytków zagrożonych zalaniem wodami Nilu, w związku z budową Wysokiej Tamy Asuańskiej. Już w czasie pierwszej kampanii wykopaliskowej Polacy odkryli nubijską katedrę z VIII wieku. Na jej ścianach znajdowało się ponad 120 malowideł ściennych o tematyce religijnej pochodzących z VIII–XIV wieku. Dzisiaj ponad 60 z nich można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jednak do Polski przywieziono również inne zabytki. Cały zbiór stanowi do dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.

Odkrycie szybko stało się światową sensacją i jednym z najważniejszych dokonań kampanii nubijskiej. Jednocześnie położyło podwaliny do stworzenia polskiej szkoły archeologii.

Galerię eksponatów przygotowano w nowej aranżacji i według nowego scenariusza. Muzealnicy wykorzystali szereg multimediów. Dzięki nim również osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu zapoznają się z dziejami chrześcijańskiej Nubii, architekturą, malowidłami katedry, z ich ciekawą ikonografią. Zadbano również o stworzenie odpowiedniej atmosfery - część sali zaprojektowano tak, by oddawała nastrój panujący w historycznym wnętrzu sakralnym. Oryginalne malowidła rozmieszczono podobnie jak w faraskiej świątyni. Oglądając je zwiedzający mogą posłuchać oryginalnych koptyjskich śpiewów liturgicznych. Przygotowano również, zrekonstruowane w technologii trójwymiarowej, wnętrze kościoła ze wszystkimi malowidłami, również tymi, które obecnie znajdują się w Sudańskim Muzeum Narodowym w Chartumie. Ekspozycję wzbogacają pokazy filmów archeologicznych i fotografii archiwalnych.

Nad uroczystym otwarciem galerii honorowy patronat objęło UNESCO.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020