27.11.2020
PL EN
18.10.2014 aktualizacja 18.10.2014

Niedaleko Międzyrzecza znaleziono skarby z wczesnej epoki brązu

W pow. międzyrzeckim (Lubuskie) został odkryty skarb - przedmioty z brązu tzw. kultury unietyckiej. Na znalezisko składają się dwie brązowe tarcze, naszyjnik i naramiennik.

Liczące ponad 3,5 tys. lat przedmioty z epoki brązu zachowały się w całości.

Jak poinformował PAP kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Błażej Skaziński, skarb został odkryty przypadkowo 13 września br. Zgodnie z prawem mężczyzna, który natknął się na te przedmioty, dokonał zgłoszenia i przekazał znalezisko konserwatorowi zabytków.

„Znalazca odkrył dwie tarcze z brązu o wym. 21,6 x 21,3 cm, naszyjnik o wym. 16,5 x 14,9 cm oraz naramiennik o wym. 13,4 x 11,0 cm. Sposób wykonania tych przedmiotów świadczy o niezwykle bogatej kulturze materialnej ludności pradziejowej zamieszkującej te tereny” - powiedział Skaziński.

Ornamentyka tarcz może być kojarzona z tzw. dyskiem solarnym z Nebry (Niemcy), odnalezionym w 1999 r. W przypadku tego typu obiektów naukowcy mają różne teorie nt. ich przeznaczenia. Jedne z nich mówią o tym, że mogły być czymś na wzór kalendarza, inne, że dyski były przedmiotami związanymi z wierzeniami.

„Dotychczas nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, do czego służyły” - podkreślił Skaziński.

Przedmioty z brązu znalezione w powiecie międzyrzeckim zostały zdeponowane w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Zostaną przebadane oraz poddane konserwacji.

To kolejne tego typu znalezisko w woj. lubuskim. Jesienią 2012 r. mieszkaniec podgorzowskiego Deszczna znalazł skarb przedmiotów z brązu, z okresu kultury łużyckiej.

Na ten skarb składa się 20 pozycji - cztery siekierki, osiem sierpów, nóż, pięć bransolet oraz fragmenty naszyjnika i noża - wszystkie wykonane z brązu. Poddane konserwacji zabytki można już obejrzeć w gorzowskim muzeum.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ gma/

Copyright © Fundacja PAP 2020