Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
29.10.2014 aktualizacja 29.10.2014

W Pruszkowie otwarto nowoczesną wystawę archeologiczną

Przedświt MSHM. Fot. Paweł Tkaczyk Przedświt MSHM. Fot. Paweł Tkaczyk

„Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” to tytuł nowo otwartej ekspozycji stałej w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. Do 9 listopada wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie.

„Korzystając z bogatego wachlarza nowoczesnych technologii, jak również najlepszych tradycji scenograficznych, stworzyliśmy jedną z najnowocześniejszych wystaw archeologicznych w Polsce” – przekonują pruszkowscy muzealnicy.

Ekspozycja poświęcona jest jednemu z największych odkryć w dziejach powojennej archeologii – drugiemu co do wielkości centrum hutniczemu „barbarzyńskiego” świata. Olbrzymi kompleks, nazywany dziś Mazowieckim Centrum Metalurgicznym, istniał na przełomie er w rejonie zachodniego Mazowsza, we wschodniej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Miejsce zlokalizowano już prawie 150 lat temu, ale szeroko zakrojone prace archeologiczne ruszyły dopiero w 1968 roku. Z inspiracji Stefana Woydy obszar objęto pionierskim programem obserwacji terenowych, mającym na celu rejestrację stanowisk archeologicznych na podstawie znalezisk dokonywanych na powierzchni gruntu. Już w pierwszych latach odkryto 700 stanowisk archeologicznych. Archeolodzy znaleźli potężne skupisko osadnicze z przełomu er, w którym produkowano żelazo na skalę masową, oraz cztery cmentarzyska.

Nowo otwarta ekspozycja w nowoczesny, multimedialny sposób za pomocą projekcji holograficznych, dźwięków, aplikacji, filmów – fabularnych, dokumentalnych, wykonanych w technice 360 stopni, animacji i łamigłówek - prezentuje rzeczywistość dzisiejszego Mazowsza sprzed dwóch tysięcy lat. Zwiedzający mają możliwość poznania świata pogranicza Imperium Rzymskiego i Barbaricum oraz położonych na północ terenów objętych panowaniem Lugiów i Wandalów. Muzealnicy udostępnili liczne rekonstrukcje przedmiotów codziennego użytku - broń, narzędzia, ozdoby wykonane z poroża, żelaza, szkła i drewna. Ponadto na potrzeby wystawy wykonano pełne, wierne źródłom archeologicznym uzbrojenie i ubranie legionistów rzymskich oraz strój zamożnego obywatela.

Wystawę można obejrzeć samodzielnie, z audioprzewodnikami bądź przewodnikami muzealnymi. Ekspozycję rozbudowano również o kącik edukacyjny dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach powstała także aplikacja multimedialna.

Ekspozycję otwarto po kilkuletnich pracach przygotowawczych rozpoczętych w 2010 roku. Dokonano gruntownego remontu budynku muzeum, m.in. osuszono fundamenty. Pierwszy raz w powojennej historii polskiego muzealnictwa na czas prac przeniesiono instytucję wraz ze zbiorami do siedziby tymczasowej.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w ostatni weekend (25–26 października). Przygotowano bogaty program w postaci szeregu pokazów i warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Muzealnicy zachęcają nie tylko do jednorazowej wizyty, ale odkrywania różnorodnych tematycznych tras.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy znajduje się przy Placu Jana Pawła II 2 w Pruszkowie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021