24.10.2020
PL EN
29.10.2014 aktualizacja 29.10.2014

Polscy naukowcy z międzynarodową nagrodą w dziedzinie energetyki

Źródło: www.erranet.org Źródło: www.erranet.org

Dr hab. Mariusz Swora oraz dr hab. inż. Jacek Kamiński otrzymali prestiżową nagrodę naukową ERRA Regulatory Research Award w międzynarodowym konkursie na pracę badawczą z dziedziny regulacji energetyki. Ich studium, poświęcone płynności i transparentności hurtowego rynku energii elektrycznej, uzyskało najwyższe noty od dziesięciu konkursowych ekspertów.

Nagroda jest przyznawana przez organizację Energy Regulators Regional Association skupiającą 36 państw z Ameryki, Azji, Afryki i Europy, założoną w 1991 roku. Wyróżnienie ma przyczyniać się do rozwoju badań sektora paliwowo-energetycznego i analiz regulacyjnych oraz do poprawy praktyk regulacyjnych wśród regulatorów energii.

Każdego roku przyznawana jest jedna taka nagroda. Tegorocznymi laureatami zostali: dr hab. Mariusz Swora z Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz dr hab. inż. Jacek Kamiński z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Nagrodę 27 października podczas uroczystej gali w Baku w Azerbejdżanie odebrał dr hab. Mariusz Swora.

"Pracę Swory i Kamińskiego określono jako zbiór istotnych doświadczeń w zakresie reform mających na celu budowę konkurencyjnego rynku energii. Podkreślono też wysokie walory praktyczne, dzięki którym istnieje możliwość adaptacji polskich doświadczeń przez regulatorów z innych państw" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody podkreślono, że praca polskich naukowców przedstawia interdyscyplinarne podejście, obejmujące regulację, prawo ochrony konkurencji i ekonomię. Praca uwypukla też kluczową rolę regulatorów sektora paliwowo-energetycznego w zapewnieniu transparentności i konkurencyjności rynków energii, przy ograniczeniu potencjalnych manipulacji rynkowych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020