Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
28.11.2014 aktualizacja 28.11.2014

Zmarł prof. Roman Sławiński - znawca współczesnej historii Chin

Źródło: Nina Heyn Źródło: Nina Heyn

Sinolog prof. dr hab. Roman Sławiński, założyciel Centrum Badań nad Konfucjanizmem Współczesnym w ramach Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, a także Katedry Sinologii KUL, zmarł w czwartek w Warszawie - poinformowała PAP jego córka Nina Heyn.

Profesor specjalizował się w historii Chin, ze szczególnym uwzględnieniem nowożytnych dziejów. Ukończył studia na Uniwersytecie Ludowym w Pekinie, później związany był jako wykładowca i badacz z wieloma ośrodkami uniwersyteckimi.

Pełnił funkcje wicedyrektora Instytutu Orientalistycznego i prodziekana Wydziału Neofilologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1981 był związany z Polską Akademią Nauk, gdzie założył Centrum Badań nad Konfucjanizmem Współczesnym. Założył także Katedrę Sinologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W 1988 założył i prowadził jako redaktor naczelny pismo naukowe "Acta Asiatica Varsoviensa". Prowadził także wykłady o współczesnych stosunkach międzynarodowych z Chinami na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Prace profesora Sławińskiego obejmują 160 artykułów naukowych i przekładów klasyki literatury chińskiej oraz prac historycznych, 13 książek („Historia Tajwanu”, „Geneza Chińskiej Republiki Ludowej”) i prawie 200 obrazów olejnych wystawianych w kraju i za granicą.

Roman Sławiński zmarł 27 listopada, miał 83 lata. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 4 grudnia na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021