Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
18.12.2014 aktualizacja 18.12.2014

Kamienna amunicja na wystawie w Krakowie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Kamień w średniowieczu był nie tylko podstawowym materiałem budowlanym, ale również surowcem, z którego wykonywano niszczącą i śmiercionośną amunicję. Jej przykłady pochodzące z badań wykopaliskowych w rejonie krakowskiego Barbakanu można obejrzeć na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Pociski znajdujące się na nowej ekspozycji archeolodzy znaleźli w fosie Barbakanu - najbardziej rozbudowanego i zarazem najciekawszego elementu krakowskich fortyfikacji miejskich, który przetrwał prawie nienaruszony aż do dziś.

Zdaniem muzealników jest prawdopodobne, że kule zostały wystrzelone przez wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, który oblegał bezskutecznie Kraków 24 listopada 1587 roku, dokładnie przed 427 laty. Szczęśliwie dla ówczesnych mieszkańców, kule odbiły się od fortyfikacji i zatopiły do naszych czasów w mule zalegającym na dnie fosy. Co ciekawe, koszt wykonania takich pocisków oraz ich transportu były wysokie. Dlatego, zdaniem badaczy, po każdym oblężeniu miasta kule nadające się do powtórnego użycia zapewne ponownie trafiały do arsenału.

Jak zauważają kuratorzy wystawy, kamienne pociski znane są od zarania dziejów, a informacje o ich zastosowaniu pojawiły się już w Starym Testamencie. Najsłynniejszym przykładem niewątpliwie jest walka Dawida z Goliatem. Jednak prawdziwą bronią „masowego rażenia” pociski kamienne stały się wraz z podbojami rzymskich legionów. Te powszechnie wykorzystywały katapulty i tzw. trebusze, miotające kamienne pociski na znaczne odległości. Kolejnym ważnym etapem jeśli chodzi o wykorzystanie kamiennej amunicji były czasy rozwoju broni palnej w późnym średniowieczu.

Wystawa „Kule z Barbakanu. Kamienna amunicja”, której kuratorem jest Michał Zaitz, to kolejna odsłona, trwającego już dwa lata cyklu Muzeum Archeologicznego w Krakowie zatytułowanego „Zabytek miesiąca”. Na niewielkich ekspozycjach muzealnicy prezentują mało znane eksponaty przechowywane w magazynach.

W krakowskim Muzeum Archeologicznym znajduje się ich ponad 600 tysięcy zabytków ekspozycyjnych, nie licząc setek tysięcy naczyń i ich fragmentów. Ideą twórców cyklu jest nie tylko pokazywanie dawnych wyrobów ręki ludzkiej, lecz przede wszystkim pokazanie rekonstrukcji sposobu ich wykorzystania. W tym celu każdej wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna. Kuratorem cyklu jest dr Jacek Górski. Trwającą wystawę o kamiennej amunicji będzie można oglądać do połowy stycznia 2015 roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024