Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
22.01.2015 aktualizacja 22.01.2015

Archeolodzy podsumowali wykopaliska realizowane w ramach megainwestycji

Najczęstszym znaleziskiem w czasie wykopalisk w Polsce są naczynia ceramiczne lub ich fragmenty. Fot. M. Anioła Najczęstszym znaleziskiem w czasie wykopalisk w Polsce są naczynia ceramiczne lub ich fragmenty. Fot. M. Anioła

Blisko 3000 stron liczy opracowanie wyników ratowniczych badań wykopaliskowych poprzedzających budowę planowanego zbiornika przeciwpowodziowego „Racibórz Dolny”. Publikacje udostępnił na swoich stronach internetowych Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Wyprzedzające, ratownicze badania wykopaliskowe poprzedziły powstanie wielkiego polderu, który w razie zagrożenia powodziowego na rzece Odrze ma przyjąć blisko 190 mln m sześc. wody i spłaszczyć falę powodziową.

Badaniami objęto 15 stanowisk archeologicznych o łącznej powierzchni ponad 13,5 ha, na których zarejestrowano pozostałości osadnictwa z różnych okresów, począwszy od paleolitu schyłkowego po czasy współczesne. Wykopaliska są częścią większego projektu realizowanego przez Konsorcjum Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

„Do najważniejszych osiągnięć tego projektu należy zaliczyć zbadanie kompleksu osad neolitycznych w Raciborzu oraz zajmującego ponad 6 ha wielofazowego stanowiska w Tworkowie, gm. Krzyżanowice. Z największej z przebadanych osad neolitycznych pochodzi jeden z najliczniejszych w Polsce zespołów figurek antropomorficznych, w tym unikatowa, zachowana w całości figurka gliniana przedstawiająca kobietę” – mówi dr Przemysław Bobrowski, redaktor tomów podsumowujących badania ratownicze.

Przedmiot wykonano prawdopodobnie w V tysiącleciu p.n.e. Do tej pory z tego okresu, z rejonu obecnej Polski znano tylko nieliczne fragmenty przedstawień postaci ludzkich. Figurkę okrzyknięto „Wenus z Raciborza”, gdyż podobna jest do innych znalezisk tego typu znanych z paleolitycznych i neolitycznych stanowisk w Europie. Być może związana była z kultem płodności i bogini matki – przypuszczają naukowcy.

Wśród zadokumentowanych przez archeologów pozostałości nie znalazły się wyłącznie miejsca zasiedlane i użytkowane przez ludzi przed tysiącami lat. Odkryto również takie związane z najnowszą historią tego regionu - umocnienia polowe (okopy, transzeje, schrony) oraz pochówki poległych żołnierzy z czasów II wojny światowej.

W opublikowanych tomach można zapoznać się nie tylko z opracowaniami archeologicznych badań, ale także z wynikami analiz specjalistycznych wykonanych przez m.in. przez przyrodników, geologów i antropologów.

W chwili obecnej Konsorcjum prowadzi nadzór archeologiczny nad pracami budowlanymi na terenie inwestycji. Jego efektem było odkrycie i zbadanie w 2014 roku kolejnych pięciu stanowisk, w tym rozległej osady produkcyjnej, w której zajmowano się wytopem żelaza w okresie wpływów rzymskich, czyli blisko 2 tys. lat temu.

W tym roku archeolodzy planują podsumowanie projektu w postaci konferencji naukowej i wystawy prezentującej najciekawsze zabytki wydobyte w czasie wykopalisk. Oba wydarzenia odbędą się w Raciborzu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021