Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.07.2021
PL EN
17.02.2015 aktualizacja 17.02.2015

Archeologia w satyrze

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Kilkadziesiąt dzieł kilkunastu twórców, w tym tak znakomitych rysowników jak Szymon Kobyliński, Karol Ferster, Andrzej Mleczko czy Henryk Sawka, będzie można zobaczyć na nowej wystawie czasowej „W krzywym zwierciadle. Archeologia”, czynnej od 25 lutego w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

Ekspozycja ukazuje, jak współcześni artyści obdarzeni umiejętnością satyrycznego spojrzenia postrzegają bardziej i mniej odległą przeszłość oraz badających ją archeologów.

„Rysunki satyryczne są zwykle żartobliwym komentarzem odnoszącym się do kwestii politycznych, społecznych czy obyczajowych – wyjaśnia Marta Polańska, kustosz wystawy – W tym przypadku ich tematyka jest wyjątkowa. Z bogatego dorobku artystycznego 15 współczesnych polskich twórców wybrano bowiem prace przedstawiające, z przymrużeniem oka, bardziej i mniej odległą przeszłość, a także badających ją archeologów.”

W przygotowanych przez artystów pracach przedstawiono sceny z życia praprzodków, w tym jaskiniowców, nawiązania do mitologii i historii. Ukazano także w różnych kontekstach badania wykopaliskowe i dowcipnie zobrazowano trapiące archeologię dylematy. Na rysunkach zagościły również dinozaury, które bardzo często, w obiegowej i fałszywej opinii, wiązane są z pracą archeologów.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Lubelskiego z Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz dzięki uprzejmości autorów i właścicieli eksponowanych prac. Ekspozycję będzie można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (ul. Poselska 3) do kwietnia br.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021