Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.02.2015 aktualizacja 21.02.2015

Uroczyste otwarcie kolejnej części świątyni Hatszepsut

Na pierwszym planie - Ołtarz Słoneczny. Fot. M. Jawornicki Na pierwszym planie - Ołtarz Słoneczny. Fot. M. Jawornicki

W niedzielę 22 lutego odbędzie się uroczyste otwarcie zrekonstruowanego przez Polaków Kompleksu Kultu Solarnego w świątyni Hatszepsut w Egipcie – poinformowało PAP Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Świątynia Hatszepsut uważana jest za jedną z najbardziej oryginalnych i malowniczo położonych konstrukcji tego typu w Egipcie. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie nekropolii tebańskiej obok Luksoru. Zbudowano ją w XV wieku p.n.e. u stóp ściany skalnej w Deir el-Bahari ku czci jednej z niewielu kobiet władających Egiptem. Budowla, która częściowo została wykuta w skale, składa się z trzech tarasów połączonych rampami i zwieńczonych portykami.

Polskie prace przy rekonstrukcji Górnego Tarasu świątyni Hatszepsut rozpoczęto w latach 60. XX w., jeszcze pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Obecnie misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański.

To wspólna, interdyscyplinarna praca kilku pokoleń archeologów konserwatorów i architektów umożliwiła rekonstrukcję Górnego Tarasu, do którego należą oddawane właśnie dla ruchu turystycznego pomieszczenia Kompleksu Kultu Solarnego. Do osiągnięć polskich badaczy należy przywrócenie dawnego wyglądu tej części świątyni, odtworzenie funkcji jego pomieszczeń, a także wyjaśnienie chronologii ich powstania. "Podjęto także próbę zrekonstruowania pierwotnego wyglądu dziedzińca Ołtarza Słonecznego. Przypuszcza się, że mogły się na nim znajdować stół ofiarny i dwa obeliski" – czytamy w przesłanym komunikacie.

Kompleks Kultu Solarnego to grupa pomieszczeń usytuowanych w północnej części Górnego Tarasu, na którą składają się: Kaplica Słońca Nocnego, Dziedziniec Ołtarza Słonecznego oraz kaplica Anubisa. Jak wyjaśniają naukowcy, to tam oddawano cześć Amonowi-Ra, a także Ra-Horachty i Atumowi-Amonowi – reprezentującym dwa inne aspekty solarnego bóstwa. Kaplica Słońca Nocnego położona jest we wschodniej części kompleksu, co odzwierciedla ideę zmartwychwstania Słońca na wschodnim horyzoncie po nocnej podróży barką przez Zaświaty. Zilustrowaniu tej nocnej podróży poświęcona była dekoracja rzeźbiarska kaplicy. Część, w której znajduje się ołtarz, zgodnie z egipskim zwyczajem zlokalizowano na dziedzińcu pod gołym niebem, tak by życiodajne promienie mogły docierać tam bez przeszkód. Kapłani wchodzili po schodach na szczyt ołtarza by złożyć Słońcu ofiary – uważają badacze.

Oficjalnym organizatorem uroczystości otwarcia jest Ministerstwo Starożytności Egiptu we współpracy ze Stacją CAŚ UW w Kairze, przy udziale Ambasady RP. Ze względu na znaczenie zabytku dla dziedzictwa światowego i rangę wydarzenia udział w tym wydarzeniu zapowiedział minister Starożytności Egipskich dr. Mahmud Eldamty, premier Rządu Egiptu, minister Turystyki oraz gubernator Luksoru. Stronę polską reprezentować będą Michał Murkociński - Ambasador RP, dr hab. Tomasz Waliszewski - dyrektor CAŚ UW oraz dyrektor Stacji w Kairze, dr Zbigniew E. Szafrański.

W październiku zeszłego roku w Internecie ruszyła strona internetowa Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. W witrynie można m.in. zapoznać się z realizowanymi w obrębie obiektu projektami, bazą danych odkrytych zabytków oraz historią działań naukowców.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024