Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
05.03.2015 aktualizacja 05.03.2015

Telewizyjna premiera filmu dokumentalnego o dynastii Piastów

Fot. Kadr z filmu Fot. Kadr z filmu

Jak to się stało, że w niespełna pół wieku nieznany wcześniej ród Piastów zbudował od podstaw państwo budzące respekt sąsiadujących z nim władców? Czy Mieszko I i jego przodkowie pochodzili „stąd”, czy może przybyli z innego rejonu Europy? – na te i inne pytania ma odpowiedzieć film dokumentalny „Ukryte gniazdo dynastii”, którego premiera odbędzie się w sobotę 7 marca o godz. 19.40 w TVP Historia.

To kolejna odsłona cyklu „Tajemnice początków Polski”, którego reżyserem jest Zdzisław Cozac. Podobnie jak w przypadku poprzednich odcinków, nie zabraknie barwnych inscenizacji z życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie i emocjonujących walk z najeźdźcami, w których wystąpili liczni odtwórcy historyczni. Dopełnieniem będą wirtualne rekonstrukcje kaliskiego grodu na Zawodziu, miejsca, które odgrywa ważną rolę w narracji - wśród hipotez o pochodzeniu Piastów z Wielkopolski, autor filmu skoncentruje się na koncepcji o właśnie ich kaliskim rodowodzie.

Zdaniem reżysera do niedawna w powszechnej świadomości Polaków funkcjonowało przekonanie, że „gniazdem” dynastii było Gniezno, a państwo polskie uformowało się poprzez ewolucyjny rozwój wspólnot plemiennych. Przeczyć temu mają przeprowadzone w ostatnich latach badania archeologiczne i dendrochronologiczne zabytków pozostałych po wczesnośredniowiecznych grodach Wielkopolski.

W filmie wystąpi plejada polskich naukowców - historyków i archeologów. Wśród nich są: prof. Hanna Koćka-Krenz, prof. Władysław Duczko, prof. Jacek Banaszkiewicz, prof. Przemysław Urbańczyk czy prof. Andrzej Buko. Konsultantem naukowym „Ukrytego gniazda dynastii” jest prof. Henryk Samsonowicz.

Film został zrealizowany w koprodukcji z TVP Historia, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kanał wyemituje powtórkę produkcji w niedzielę 8 marca o godz. 13.20.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024