Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.07.2021
PL EN
19.03.2015 aktualizacja 19.03.2015

Prof. Jerzy Duszyński wybrany na stanowisko prezesa PAN

Nowo wybrany prezes PAN, biochemik z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN prof. Jerzy Duszyński (P) i kontrkandydatka, socjolog, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej Instytutu Socjologii UW prof. Mirosława Marody (L), podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz 19.03.2015 Nowo wybrany prezes PAN, biochemik z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN prof. Jerzy Duszyński (P) i kontrkandydatka, socjolog, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej Instytutu Socjologii UW prof. Mirosława Marody (L), podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz 19.03.2015

Prof. Jerzy Duszyński będzie nowym prezesem Polskiej Akademii Nauk - zdecydowali w czwartek w głosowaniu zebrani w Warszawie członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN. Duszyński funkcję będzie pełnił przez cztery lata, do 2018 r. Zastąpi na stanowisku prof. Michała Kleibera.

Prof. Duszyński otrzymał w tajnych wyborach 111 głosów, a jego kontrkandydatka, prof. Mirosława Marody z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego - 68 głosów. W sumie oddano 188 głosów.

Nowego prezesa PAN wybrano dopiero w drugim czwartkowym głosowaniu. W pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów. W związku z tym zarządzono tego samego dnia kolejne głosowanie. Tym razem wygrał prof. Duszyński.

Zgodnie z ustawą o PAN z 2010 r., nowym prezesem Akademii prof. Duszyński zostanie dopiero w momencie powołania go na to stanowisko przez prezes Rady Ministrów. Powołanie następuje jednak zawsze na podstawie wyboru Zgromadzenia Ogólnego PAN.

Prof. Jerzy Duszyński to biochemik z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, który pełni obowiązki dziekana Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021