16.01.2021
PL EN
31.03.2015 aktualizacja 31.03.2015

Odnowiona Kropelka chce pobić kolejny rekord ekonomicznej jazdy

Wizualizacja nowej Kropelki. Fot. materiały prasowe Wizualizacja nowej Kropelki. Fot. materiały prasowe

Studenci Politechniki Warszawskiej chcą pobić kolejny rekord ekonomicznej jazdy. Przygotowują nową wersję pojazdu Kropelka, który podczas zawodów Shell Eco–marathon ma przejechać tysiąc kilometrów na jednym litrze paliwa. Tegoroczna edycja odbędzie się 21-24 maja w Rotterdamie w Holandii.

Kropelka zbudowana na Politechnice Warszawskiej przez członków Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) na jednym litrze paliwa przejechała już 659 km, bijąc w ten sposób rekord Polski. Teraz członkowie SKAP budują kolejną wersję swojego pojazdu. Kropelka 2015, podczas zawodów Shell Eco–marathon, ma - w założeniu twórców - pokonać tysiąc kilometrów na jednym litrze paliwa. Aby wziąć udział w zawodach, studenci potrzebują jednak finansowego wsparcia internautów.

"Sam projekt rozpoczął się dwa lata temu – większa część tego czasu była to faza koncepcyjna, czyli zbieranie pomysłów, szukanie optymalnych rozwiązań oraz projektowanie pojazdu i podzespołów. Pojazd wykonywany jest z kompozytu węglowego, dzięki czemu udało nam się zdecydowanie ograniczyć masę poszycia. Pozostałe elementy, które przyczynią się do naszego rekordowego wyniku, to opływowy kształt Kropelki oraz samodzielnie zaprojektowany silnik" - informują członkowie SKAP w przesłanym PAP komunikacie.

Studenci mają już poszycie, silnik i część układów niezbędnych do jazdy Kropelki. Do zrobienia zostało im niewiele, jednak bez dodatkowych środków mogą mieć poważny problem ze startem w zawodach. Dlatego proszą o pomoc internatów. "Zbiórkę organizujemy w ramach akceleratora Internest. Jej celem jest zapełnienie luki pomiędzy tym, co mamy, a tym, co jest niezbędne do ukończenia projektu na czas” – mówi prezes koła Adrianna Kaźmierczak.

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) na Wydziale Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa działa od 2005  roku i obecnie zrzesza 60 studentów.  Od 2006 roku studenci ze SKAP biorą udział w prestiżowych zawodach Shell Eco–marathon, w dwóch kategoriach: Prototyp i Pojazd Miejski. Ich największe osiągnięcia to: w 2014 roku II miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i III miejsce w klasyfikacji generalnej oraz w 2013 - I miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i II miejsce w klasyfikacji generalnej.

Osoby, które chciałyby wesprzeć powstawanie Kropelki, powinny wejść na stronę internetową. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2021