Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
08.04.2015 aktualizacja 08.04.2015

Konferencja o elitarnych grobach w średniowiecznej Polsce

Wizualizacja wikińskiego grobu komorowego z Kałdusa koło Chełmna. Wyk. Helena Michel na podst. rekonstrukcji Wojciecha Chudziaka Wizualizacja wikińskiego grobu komorowego z Kałdusa koło Chełmna. Wyk. Helena Michel na podst. rekonstrukcji Wojciecha Chudziaka

Kilkanaścioro badaczy z wielu ośrodków naukowych będzie dyskutować 10 kwietnia w Warszawie na temat grobów komorowych na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza. To jedno z najciekawszych zagadnień związanych z archeologią tego okresu w Polsce.

Obszerne groby komorowe, czyli wkopane w ziemie krypty wykonane z drewna, powstawały na terenie Polski od X do XII wieku. Składano w nich przedstawicieli ówczesnej arystokracji, o czym świadczy bogate wyposażenie w postaci broni czy ozdób. Jednak do dziś naukowcy nie są zgodni ile takich grobów w rzeczywistości odkryto w Polsce i kogo w nich pochowano.

Celem spotkania jest omówienie różnych zagadnień związanych ze zjawiskiem tzw. grobów komorowych – definicji, genezy, czasu powstania, charakterystyki, występowania oraz usytuowania w krajobrazie i w obrębie cmentarzysk, a także konstrukcji i wyposażenia grobowego. Zasadniczą część dyskusji naukowcy poświęcą kwestii identyfikacji płci i wieku, tożsamości społecznej, religijnej, a przede wszystkim etnicznej osób pochowanych w grobach komorowych.

"Chcielibyśmy również przedyskutować, czy i w jaki sposób pojawienie się grobów komorowych wiąże się z rozpowszechnieniem się chrześcijaństwa i tworzeniem organizacji państwowej na ziemiach polskich oraz jaki jest kontekst europejski tego typu pochówków" – napisali w zaproszeniu organizatorzy spotkania.

Badacze wspólnie zastanowią nad tym, czy oprócz tradycyjnych analiz archeologicznych i antropologicznych pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania mogą być badania bioarcheologiczne szczątków ludzkich, w postaci badań stabilnych izotopów strontu, tlenu, węgla i azotu oraz DNA.

Organizatorami konferencji „Pochówki w grobach komorowych na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza” są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Koło Naukowe Archeologii Średniowiecznej UW. Udział w spotkaniu, które odbędzie się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny jest na stronach Instytutu Historycznego UW.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021