Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
16.04.2015 aktualizacja 16.04.2015

Archiwa warszawskich archeologów w Internecie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad 616 tys. zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej otrzymało warszawskie Państwowe Muzeum Archeologiczne na rozbudowę infrastruktury informatycznej. Dzięki temu informacje na temat dokumentacji archeologicznej placówki będą dostępne nieodpłatnie na jej stronie internetowej.

Umowę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego podpisali we wtorek dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Ewa Dragan, główna księgowa muzeum.

„Archeolodzy, pracownicy naukowi, studenci, a także wszyscy miłośnicy historii i archeologii będą mogli już niedługo korzystać z unikatowych zasobów archiwalnych muzeum – bezpłatnie i przez Internet. Muzeum w ramach projektu przeprowadzi bowiem digitalizację swoich zbiorów archiwalnych” – czytamy w komunikacie nadesłanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W celu realizacji zamierzonych celów muzeum wzbogaci się o odpowiednie urządzenia, tak aby wytwarzane dane były odpowiednio zabezpieczone, a ich transfer nie sprawiał trudności. Planowana jest też rozbudowa pracowni digitalizacyjnej, która zostanie wyposażona m.in. w nowy sprzęt fotograficzny. Pojawią się również stanowiska do obróbki graficznej zasobów cyfrowych i tworzenia baz danych. Dzięki temu wszystkie dane dotyczące dokumentacji wykopaliskowej, w której skład wchodzą rysunki, fotografie i opisy, mają być trwale i bezpiecznie przechowywane.

Projekt „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów cyfrowych oraz rozbudowa infrastruktury informatycznej repozytorium cyfrowego i pracowni digitalizacyjnej Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie” otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w ramach działania 6.1. Kultura.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021