Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
16.04.2015 aktualizacja 16.04.2015

Średniowieczny „urząd podatkowy” Gdańska udostępniony dla zwiedzających

Fot. Materiały archiwalne MHMG Fot. Materiały archiwalne MHMG

Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Pora na konserwatora”, które odbędzie się 17 kwietnia w pomieszczeniach dawnej Komory Palowej w przyziemiu Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Te jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych, świeckich wnętrz w mieście są na co dzień niedostępne dla ruchu turystycznego.

Komora Palowa pełniła w średniowieczu rolę „urzędu podatkowego”, gdzie pobierano opłaty portowe (tzw. palowe od pali cumowniczych). W późniejszym okresie miejsce to przeobraziło się w Komorę Akcyzową, gdzie pobierano podatek zwany akcyzą (od artykułów żywnościowych).

Pomieszczenia Komory Palowej zajmują centralną i wschodnią część przyziemia ratusza. Do tej pory naukowcy nie prowadzili kompleksowych badań historycznych, konserwatorskich i architektonicznych – te dopiero się rozpoczęły. Konserwatorzy liczą na odnalezienie oryginalnych tynków oraz warstw malarskich. Specjaliści przypuszczają, że poniżej powojennych tynków cementowych mogą natknąć się również na polichromie, czyli malowane dekoracje. Jednocześnie prowadzone są badania architektoniczne, które mają na celu ustalenie faz budowy przyziemia ratusza, przebudów i zmian w rozplanowaniu wnętrza.

„Poprzez te badania mamy nadzieję ustalić najwcześniejszą formę tej kondygnacji ratusza, co dla całej budowli ma istotne znaczenie, bowiem często ulegała ona zmianom. A to z kolei pomoże nam przybliżyć sposób funkcjonowania średniowiecznego urzędu finansowego” – wyjaśnia dr Katarzyna Darecka z Działu Konserwacji Zabytków Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, która poprowadzi najbliższe spotkanie.

W czasie spotkania „Pora na konserwatora”, które rozpocznie się 17 kwietnia o godz. 14.00 w Komorze Palowej w Ratuszu Głównego Miasta (wejście vis a vis kasy), przybyli poznają aktualne ustalenia naukowców. Pomieszczenie będą dostępne również w sobotę 18 kwietnia oraz w Noc Muzeów (16 maja).

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024