Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
29.04.2015 aktualizacja 29.04.2015

Rozpoczynają się wykopaliska na Starym Rynku w Poznaniu

Pierwszy wykop archeologiczny znajduje się przed zabytkowym Ratuszem. Fot. mat. prasowe Pierwszy wykop archeologiczny znajduje się przed zabytkowym Ratuszem. Fot. mat. prasowe

Zainaugurowano szeroko płaszczyznowe badania archeologiczne poznańskiego Starego Rynku, które potrwają w tym roku do października. Wykopaliska poprzedzają rewitalizację przestrzeni Rynku i przebudowę jego nawierzchni.

Łączny obszar kilku powierzchni wykopalisk, które pojawią się w 2015 roku, ma wynieść ponad 230 metrów kwadratowych.

Badania prowadzą naukowcy z poznańskiego Muzeum Archeologicznego na zlecenie Miasta Poznania. Pierwszy wykop zlokalizowano tuż przed renesansowym Ratuszem.

„To pierwsze tak szeroko zakrojone badania archeologiczne na głównym placu Poznania. W porównaniu do miast o podobnej metryce – Krakowa, Wrocławia i Gdańska, centralny plac Poznania jest wciąż rozpoznany fragmentarycznie” – wyjaśnia Kateriny Zisopulu-Bleja z Działu Archeologii Historycznej Miasta Poznania, która jednocześnie będzie kierowała wykopaliskami na Rynku.

Jak wyjaśniają muzealnicy, wykopaliska na trzecim co do wielkości rynku w Polsce to szansa zgłębienia dziejów Poznania. Stary Rynek jest sercem miasta od blisko 800 lat. Było to elitarne miejsce, zamieszkiwane przez bogatych kupców, rzemieślników i urzędników. Dlatego, ich zdaniem, każde badania archeologiczne i każde wbicie łopaty w ziemię na terenie głównego placu Poznania wiązać się może z interesującymi znaleziskami.

Wykopaliska poprzedziły wiercenia archeologiczne i badania geofizyczne Starego Rynku, które wykonano w listopadzie ubiegłego roku. Dzięki temu archeolodzy mogli precyzyjnie wybrać teren badań pod kątem swoich oczekiwań. Równolegle z badaniami archeologicznymi przeprowadzone zostaną badania geologiczne i analiza hydrologiczna podłoża Rynku, które mają być pomocne przy zaplanowaniu przebudowy najważniejszego placu Poznania.

„Tegoroczne badania to niepowtarzalna okazja dotknięcia historii, poznania średniowiecznej i nowożytnej infrastruktury podziemnej, urządzeń komunalnych, przedmiotów codziennego użytku. Odczytywanie informacji w nich zawartych uzupełni naszą wiedzę o genezie średniowiecznego miasta, życiu ówczesnych ludzi, korzeniach naszego dziedzictwa kulturowego" - dodaje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Muzeum przygotowało szereg działań popularyzatorskich, dotyczących badań Starego Rynku. Relację z wykopalisk można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zaplanowano również cykl wykładów popularnonaukowych “Tajemnice Starego Rynku w Poznaniu”, które przybliżą tematykę dawnej i bliższej historii głównego placu stolicy Wielkopolski.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024