Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
20.05.2015 aktualizacja 20.05.2015

Piknik archeologiczny przy rezerwacie "Rydno"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokazy wyrabiania narzędzi z krzemienia, obróbki miedzi i brązu, prezentacja kuchni z epoki kamienia i najstarszych metod pozyskiwania ognia - to niektóre z atrakcji 11. Pikniku Archeologicznego „Rydno”, który w czwartek rozpocznie się w Wąchocku (Świętokrzyskie).

Czterodniowa impreza będzie się odbywała w obozowisku, zainscenizowanym nad zalewem przy rzece Kamiennej, w pobliżu granicy z rezerwatem archeologicznym „Rydno”.

Jak wyjaśniał w środę PAP przedstawiciel organizatorów pikniku Michał Surma, przez pierwsze dwa dni teren obozowiska będą odwiedzały zorganizowane grupy uczniów, natomiast w weekend – w pikniku mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Wstęp na pokazy, które opracowano w oparciu o badania archeologiczne, jest bezpłatny.

Na przygotowanych stanowiskach rekonstruktorzy będą odtwarzali codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów – paleolitycznych łowców-zbieraczy i pierwszych neolitycznych rolników.

Uczestnicy „żywej” lekcji historii poznają najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia. Dowiedzą się m.in. jak uzyskiwano wówczas ogień, a także, w jaki sposób wytwarzano i wykorzystywano naturalne barwniki mineralne (między innymi „krwicę\" otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna).

Krzemieniarz będzie pokazywał różne techniki obróbki tego kamienia, a widzowie będą mogli samodzielnie sprawdzić jak działały wykonane narzędzia, m.in. przekłuwacze, siekiery, groty strzał, nożyki.

Zaplanowano prezentację obróbki metali kolorowych, takich jak brąz i miedź, a publiczność będzie mogła własnoręcznie wykonać z nich ozdoby. Odbędą się także warsztaty wykonywania naczyń z gliny.

Będzie można też spróbować swoich umiejętności strzelania z łuku oraz używania miotacza oszczepów. Chętni będą mogli poszukać zabytków archeologicznych - w zaimprowizowanym wykopie, pod okiem specjalistów.

Na jednym ze stanowisk rekonstruktorzy będą odtwarzali neolityczną rodzinę. W kuchni obozowiska będzie można spróbować dawnych potraw przyrządzonych m.in. z rosnących w okolicy różnych roślin jadalnych oraz wędzonych i pieczonych ryb. Odbędą się też warsztaty fotograficzne pod hasłem „Drugi plener z Dzikusami”. Chętni będą mogli pod okiem przewodnika zwiedzić rezerwat.

W Piknikowym Kinie będą wyświetlane francuskie filmy: przygodowo-historyczny „Ao. Ostatni Neandertalczyk” i dokumentalny „Homo sapiens” - o dziejach człowieka. Pokazane zostaną także dwa fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”: „Miasto zatopionych bogów” o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Ukryte gniazdo dynastii” - o poszukiwaniu prawdziwego miejsca początków rodu Piastów.

Organizatorami pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. W pokazach będą uczestniczyli także archeolodzy i naukowcy z zaprzyjaźnionych instytucji muzealnych i akademickich oraz grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ok. dwa tysiące osób.

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

„Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021