20.09.2020
PL EN
09.07.2015 aktualizacja 09.07.2015

Starożytny posąg odkryty w Syrii przez polskich archeologów został zniszczony

Fot. PAP/EPA/ SANA 17.05.2015 Fot. PAP/EPA/ SANA 17.05.2015

Żołnierze Państwa Islamskiego zniszczyli w Syrii starożytny posąg Lwa Al-Lat sprzed 2000 lat w Palmyrze – informuje serwis internetowy Press TV.

Posąg o wysokości 3,5 metra i wadze 15 ton, zbudowany ok. 2000 lat temu z wapiennych bloków i przedstawiający lwa trzymającego między łapami klęczącą gazelę, jako płaskorzeźba zdobił niegdyś ścianę świątyni poświęconej Al-Lat - bogini słońca i matce bogów w arabskich mitach z okresu przedislamskiego - znajdującej się wówczas w Palmyrze.

Jak poinformował Maamoun Abdelkarim, dyrektor Zarządu Generalnego Muzeów i Starożytności Syrii, żołnierze Państwa Islamskiego, którzy 21 maja 2015 roku przejęli kontrolę nad terenem Palmyry, dokonali celowego zniszczenia posąg Lwa Al-Lat.

Antyczny zabytek został wcześniej osłonięty przez syryjskie władze metalową płytą i obłożony workami z piaskiem, aby zabezpieczyć słynny posąg przed przypadkowym zniszczeniem podczas ewentualnych walk.

Według M. Abdelkarima, umyślne zniszczenie posągu Lwa Al-Lat to niewybaczalny akt barbarzyństwa skierowany przeciwko dziedzictwu narodowemu kraju i najpoważniejsze dotąd przestępstwo wobec zabytków Palmyry.

Posąg został odkryty w kawałkach w 1977 roku przez zespół polskich archeologów pod kierunkiem dr Michała Gawlikowskiego. Lew Al-Lat został w 2005 roku odrestaurowany i umieszczony przy wejściu do Muzeum w Palmyrze.

Starożytne miasto Palmyra znajdowało się w oazie w północnej części Pustyni Syryjskiej, koło dzisiejszego miasta Tadmur, a jego ruiny zostały wpisane w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Organizacja UNESCO zwróciła się z apelem do wszystkich walczących w Syrii stron o zachowanie zabytków Palmyry bez zniszczeń. (PAP)

jot/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2020