Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.10.2021
PL EN
14.08.2015 aktualizacja 14.08.2015

W Niedźwiadach działa już duży amatorski teleskop astronomiczny

roczystość inauguracji 60 cm teleskopu w Niedźwiadach (13.08.2015 r.) Fot. K. Czart. roczystość inauguracji 60 cm teleskopu w Niedźwiadach (13.08.2015 r.) Fot. K. Czart.

W czwartek wieczorem, podczas XIX Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA 2015, odbyła się uroczystość otwarcia dużego teleskopu przeznaczonego do obserwacji kosmosu. Teleskop ma średnicę 60 cm i jest jednym z największych amatorskich teleskopów w Polsce.

Marek Nikodem, prezes Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego (PPSAE), powiedział w rozmowie z PAP, że jest to jeden z największych amatorskich teleskopów w Polsce. Pierwsze kroki, plany budowy, zostały zainicjowane w 2003 roku.

„Budowa trwała tyle lat, gdyż stopniowo gromadziliśmy fundusze, a teleskop zbudowaliśmy samodzielnie, poświęcając na to weekendy. Zamówione były tylko niektóre z elementów, takie jak zwierciadło u włoskiego producenta Reginato, które następnie było szlifowane w Polsce, a potem we Włoszech napylono na nie powłokę i utwardzono” - wyjaśnił Nikodem.

Dokładne parametry teleskopu to średnica zwierciadła 603 mm i ogniskowa 2802 mm. Teleskop został skonstruowany w systemie Newtona i pracuje na montażu paralaktycznym. Znajduje się w budynku z obrotową kopułą i ma pełne sterowanie elektroniczne.

„Główny konstruktorem i projektantem teleskopu jest Karol Wenerski, ale każdy członek naszego stowarzyszenia dołożył swój wkład w budowę. Pomagało nam też sporo osób i firm z zewnątrz” - dodał Nikodem.

Teleskop otrzymał imię Roland, aby uczcić pamięć Rolanda Kubackiego, zapalonego miłośnika astronomii i członka stowarzyszenia, który zmarł w młodym wieku.

Na razie członkowie stowarzyszenia jeszcze nie mają skonkretyzowanych planów wykorzystania teleskopu. Jak mówią, na początek chcą się nim nacieszyć. Później być może poszukają supernowych w innych galaktykach oraz będą obserwować gwiazdy zmienne. Zostanie też zainstalowana profesjonalna kamera CCD.

W inauguracji teleskopu, 13 sierpnia, wzięli udział członkowie stowarzyszenia, kilkudziesięciu uczestników zlotu OZMA 2015, a także lokalne władze samorządowe. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021