Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.12.2021
PL EN
26.08.2015 aktualizacja 26.08.2015

Premier spotkała się z przedstawicielami środowiska akademickiego

Fot. PAP/ Radek Pietruszka 25.08.2015 Fot. PAP/ Radek Pietruszka 25.08.2015

Premier Ewa Kopacz spotkała się we wtorek z przedstawicielami środowiska akademickiego. Była to wymiana informacji przed ostatecznymi decyzjami budżetowymi - powiedziała PAP szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Kolarska-Bobińska wyjaśniła, że spotkanie zorganizowano na prośbę przedstawicieli środowiska akademickiego. "To było pierwsze, bardzo ważne spotkanie informacyjne" - powiedziała PAP minister.

Szefowa resortu nauki podała, że na spotkaniu przedstawiciele świata nauki mówili m.in. o tym, jak ważne jest dla młodych ludzi zdobywanie grantów i jak istotne jest, by środki na granty nie malały. Mówiono też - jak relacjonowała minister - o problemach związanych z utrzymaniem infrastruktury - zarówno tej tworzonej w ostatnim czasie ze środków europejskich, jak i infrastruktury starzejącej się, którą też trzeba utrzymywać.

Uczestnicy spotkania pytali Ewę Kopacz, jak zrealizowana ma być obietnica z expose dotycząca wzrostu nakładów na naukę (środki na badania i rozwój mają być zwiększane do poziomu 2 proc. PKB do roku 2020). "Premier powiedziała, że przymiarki i dyskusje budżetowe będą trwały w najbliższych dniach" - poinformowała Lena Kolarska-Bobińska.

Minister zapowiedziała, że kolejne spotkanie, w nieco węższym składzie, odbędzie się wkrótce, prawdopodobnie za mniej więcej tydzień, kiedy będą już znane pierwsze konkretne propozycje budżetowe ze strony premier.

Jak poinformował PAP rzecznik resortu nauki Łukasz Szelecki, w spotkaniu oprócz Ewy Kopacz i minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej wzięli udział m.in. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i rektor Uniwersytetu Śląskiego Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys, prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jerzy Woźnicki, rektor Politechniki Łódzkiej Stanisław Bielecki, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki Michał Karoński oraz rektor Szkoły Głównej Handlowej Tomasz Szapiro.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ gma/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021