23.09.2020
PL EN
01.09.2015 aktualizacja 01.09.2015

Twórcy serwisu "Mądre Książki" powołali Fundację Euklidesa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowoczesną popularyzacją nauki i promocją odkryć naukowych zajmować się będzie Fundacja Euklidesa prowadzona przez twórców serwisu Mądre Książki. O tym, że ta pozarządowa organizacja rozpoczęła swoją działalność, poinformowali jej przedstawiciele.

Fundacja Euklidesa została powołana do życia przez naukowców i popularyzatorów nauki, którzy ponad rok temu stworzyli niezależny i niekomercyjny serwis internetowy Mądre Książki. Jego celem jest promowanie dobrych książek popularnonaukowych i informowanie o nowościach wydawniczych i wydarzeniach popularyzatorskich. Serwis zrzesza dziś kilkudziesięciu recenzentów opisujących książki opowiadające o nauce i cieszy się rosnącą popularnością, także na portalach społecznościowych.

Wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas pracy nad serwisem Mądre Książki, zespół powołał fundację, której celem będzie edukacja społeczna poprzez popularyzowanie wiedzy naukowej i podnoszenie świadomości społecznej na temat najnowszych odkryć i teorii naukowych.

\"Specjalną rolę będą w tej działalności będą pełniły książki popularnonaukowe, od których wszystko w naszej działalności się zaczęło, ale nasze plany są bardzo rozległe. Zamierzamy wspierać nauczycieli i rodziców przygotowując dla nich warsztaty poświęcone nauce a także uczyć naukowców jak popularyzować swoje odkrycia i opowiadać o naukowej codzienności. A wszystko to po to, by ludzie nie bali się nauki i szanowali naukowców a także rozumieli otaczający ich świat\" - mówi prezes fundacji Piotr Kołodziejczyk.

Fundacja Euklidesa ma być - w zamierzeniu jej twórców - otwartą przestrzenią popularyzacji nauki i ma pobudzać do działania wszystkich, których naukowy świat fascynuje i inspiruje. Zdaniem założycieli, tego typu aktywność jest dziś szczególnie potrzebna, ponieważ mimo rozwoju nauki i jej niezwykłych osiągnięć świadomość jej roli jest zbyt mała.

\"Nauka to także pasjonująca rozrywka. Każdy człowiek ma potrzebę zaspokajania swojej ciekawości o świecie i rządzących nim prawach, potrzebę rozumienia zjawisk, które obserwujemy każdego dnia. Naukowcy zaspokajają więc jedną z ważnych potrzeb człowieka i dostarczają inteligentnej rozrywki. Szczególną rolę w tym dziele odgrywają nowoczesne technologie, także internetowe, które w działaniu naszej fundacji odgrywać będą rolę kluczową. Internet to środowisko naturalne wszystkich, którym droga jest nauka i jej niezwykłe odkrycia\" - mówi wiceprezes fundacji Leszek Szumlas.

Fundacja Euklidesa będzie mieć swoją siedzibę w Krakowie, a jej założyciele zapowiadają ścisłą współpracę z uczelniami i placówkami edukacyjnymi. Będą kontynuowali działanie portalu Mądre Książki, ale wystartują także z nowymi projektami. Już niedługo zamierzają zaproponować naukowcom cykl warsztatów, a nauczycielom - specjalne zestawy edukacyjne dla uzdolnionych uczniów, chcących rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Euklidesa: www.fundacjaeuklidesa.org

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020