15.08.2020
PL EN
03.11.2015 aktualizacja 03.11.2015

Organizatorzy festiwali nauki spotkają się na Kalejdoskopie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przedstawiciele czternastu festiwali nauki z całej Polski wymieniać będą doświadczenia podczas pierwszego Spotkania Akademickich Festiwali Nauki Kalejdoskop. Zjazd odbędzie 5 i 6 listopada w Bydgoszczy.

Spotkanie ma być okazją do wzajemnego poznania się, porównania struktur, wymiany doświadczeń, jak i wypracowania najbardziej efektywnego, wspólnego modelu wspierającego ideę upowszechniania nauki. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Do Bydgoszczy przyjadą przedstawiciele festiwali, które odbywają się: na Dolnym Śląsku, w Krakowie, Warszawie, w Siedlcach, Zielonej Górze, w Łodzi, w Lublinie, Olsztynie, Opolu, Podlasiu, Poznaniu, Toruniu, w Zachodniopomorskiem.

Organizatorzy Kalejdoskopu - przedstawiciele Bydgoskiego Festiwalu Nauki - zaznaczają w przesłanym PAP komunikacie: "Obecnie na mapie polskich festiwali nauki jest około siedemnastu takich przedsięwzięć, które mają charakter cykliczny. Są one zróżnicowane pod względem swojego zasięgu – od festiwali >>miejskich<< organizowanych w ośrodkach akademickich, jak np. Bydgoski Festiwal Nauki, po te, które swoim zasięgiem obejmują całe rejony kraju, np. Dolnośląski Festiwal Nauki, Zachodniopomorski Festiwal Nauki".

W gronie organizatorów festiwali nauki są przede wszystkich uczelnie wyższe, które przejęły rolę liderów w organizacji takich przedsięwzięć, realizując je samodzielnie bądź współpracując między sobą. "W przypadku współpracy uczelni wyższych przy organizacji festiwali takie działania należy oceniać bardzo pozytywnie, gdyż bywa, że jest to jedyne pole współpracy między uczelniami czy to publicznymi czy prywatnymi" - zaznaczają organizatorzy Kalejdoskopu.

Poza tym festiwale często prowadzą swoją działalność przez cały rok: organizując lekcje w szkołach, kawiarenki naukowe, panele dyskusyjne, spotkania z naukowcami. "Tym samym prowadzona przez festiwale popularyzacja wiedzy stała się nie tylko regularna, ale przede wszystkim ciągła" - komentują organizatorzy.

Szczegóły na stronie wydarzenia: http://www.kalejdoskop.ukw.edu.pl//jednostka/kalejdoskop/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020