Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
16.11.2015 aktualizacja 16.11.2015

Polacy mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011 Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wygrali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym odbyły się w połowie listopada na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Są one jednocześnie eliminacjami do przyszłorocznych Finałów Akademickich Mistrzostw Świata (The 2016 ACM-ICPC World Finals), które w maju odbędą się w Tajlandii. Polskę będą reprezentowały w nich drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"W zawodach w Zagrzebiu wzięło udział 60 drużyn z najlepszych uczelni informatycznych Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Organizatorzy przygotowali 12 ciekawych, ale bardzo trudnych zadań" - informuje Uniwersytet Warszawski.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna studentów Uniwersytetu Warszawskiego: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz oraz Marek Sokołowski. Informatycy z UW zdobyli ten tytuł po raz czternasty w historii, w tym roku odzyskali go po czterech latach. Jako jedyni w stawce rozwiązali dziesięć konkursowych zadań.

W najlepszej dziesiątce znalazło się aż sześć zespołów z polskich uczelni. Drugą pozycję zajęła drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski. Wrocławianie rozwiązali osiem zadań. Trzecie miejsce wywalczyli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz, Michał Zając rozwiązali siedem zadań.

Na piątej pozycji uplasowała się kolejna drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn. Siódme i ósme miejsce zajęły dwie drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego. W pierwszej walczyli: Patryk Czajka, Karol Farbiś i Krzysztof Pszeniczny, a w drugiej: Kamil Dębowski, Błażej Magnowski i Marek Sommer.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie, skierowany do studentów. Zawody organizuje Association for Computing Machinery - międzynarodowe stowarzyszenie informatyków, skupiające ponad 80 tys. członków, zarówno naukowców, jak i informatyków-praktyków. Pierwszy raz drużyna z Polski uczestniczyła w nim w 1994 roku. Byli to studenci informatyki UW, którzy zwyciężyli w europejskich zawodach regionalnych w Amsterdamie.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym są dostępne na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021