Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.12.2015 aktualizacja 10.12.2015

Rząd przekaże środki na wykup nieruchomości instytutu PAN w Warszawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Premier Beata Szydło wyasygnowała 5 mln zł na wykup siedziby Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie. Informację przekazał PAP w czwartek resort nauki; wcześniej napisał o sprawie na Twitterze szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin.

"Na wniosek ministerstwa nauki 9 grudnia 2015 Premier Beata Szydło przekazała środki na wykup nieruchomości przy Bartyckiej. Cieszymy się, że pracownicy CBK będą mieć stałą siedzibę. Ich praca z całą pewnością wpłynie na zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego i jego dalszy rozwój" - napisał w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Gowin.

Pieniądze mają pomóc w wykupieniu gruntów CBK PAN przy ulicy Bartyckiej. Centrum, podobnie jak sąsiadujące z nim Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN), miały stracić swoje grunty w Warszawie po wyrokach sądu. Właściciele ziemi żądali opłat, na które instytutów nie było stać.

Źródło problemów tkwi w latach 70., kiedy powoływano oba instytuty. PAN dostawała wówczas w darze od władz pałace, nieruchomości czy działki. Kwestie własności majątków bywały nieuregulowane. Obecnie dawni właściciele dochodzą w sądach swoich praw do majątków i często te procesy wygrywają.

"Fundusze zostaną przekazane CBK PAN tuż po tym, jak wpłyną na rachunek ministerstwa. W tym celu minister finansów, na wniosek ministra nauki i szkolnictwa wyższego, dokona odpowiednich zmian w budżecie" - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Dla nas to świetna wiadomość. Problem trwa już od jakiegoś czasu, szukaliśmy środków na jego rozwiązanie. To pozwoli nam spłacić pierwszy dług po wyroku sądowym" - powiedział w rozmowie z PAP wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński.

Dodał, że dotychczasowe zobowiązania finansowe Akademia musi spłacić do końca grudnia.

Jak wynika z przesłanej informacji, w kosztach wykupu budynku będzie partycypować również Polska Akademia Nauk. Deklarację taką złożył wcześniej prezes PAN.

Potwierdził to prof. Rowiński. Zapewnił, że PAN przygotowuje się do rozwiązywania kolejnych problemów związanych z własnością gruntów. "Sprawy są w toku; przygotowujemy się, że w przyszłości pojawią się kolejne długi. Teraz jednak zyskaliśmy czas niezbędny na sprzedaż innych gruntów i uzyskanie środków, które pozwolą uregulować problem" - powiedział.

"Wspólnie damy radę, aby załatwić problem CBK tak, by znikł problem jego ewentualnej likwidacji. To świetny instytut" - dodał wiceprezes.

Grunty przy ul. Bartyckiej nr 18 i 18A w Warszawie (gdzie znajdują się CBK i CAMK) są podzielone na kilka działek, biegnących lekko ukośnie w stosunku do ul. Bartyckiej. Działki są naprzemiennie własnością skarbu państwa oraz prywatnych właścicieli, wpisanych do ksiąg wieczystych. Powierzchnia terenu objętego roszczeniami i niezbędnego dla obu instytutów wynosi kilkanaście tys. m kw.

Trzy lata temu zapadł pierwszy wyrok, na mocy którego właściciele zażądali zwrotu terenu, na którym stoją dwa skrzydła budynku CBK PAN z laboratoriami. Instytut płacił im wysoki czynsz. Władze instytutu chciały oddać właścicielom teren i rozebrać stojące tam skrzydła budynku, a specjalistyczne laboratoria - przenieść do kontenerów.

MNiSW poinformowało PAP, że środowa decyzja premier dotyczy wyłącznie CBK PAN. "Centrum Badań Kosmicznych jest jedyną instytucją, która wystąpiła do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie uzyskania środków z ogólnej rezerwy budżetowej" - przekazało biuro prasowe resortu nauki.

"Nasz problem pozostaje" - przyznał w czwartek w rozmowie z PAP dyrektor CAMK PAN, prof. dr hab. Piotr Życki. Dodał, że CAMK i inny fragment CBK są położone na innym fragmencie gruntu, co do którego również pojawiły się roszczenia, ale nie było jeszcze wyroku sądu. "Konieczność rozwiązania naszego problemu pojawi się dopiero po zapadnięciu odpowiedniego wyroku" - wyjaśnił.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024