Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.10.2021
PL EN
21.01.2016 aktualizacja 21.01.2016

Polscy archeolodzy w Kolorado – wystawa w Krakowie

Prospekcja terenowa i prace geodezyjne w Rock Creek Canyon. Fot. R. Słaboński. Prospekcja terenowa i prace geodezyjne w Rock Creek Canyon. Fot. R. Słaboński.

Do końca stycznia potrwa w Krakowie ekspozycja zatytułowana „W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości”, która prezentuje badania polskiego projektu archeologicznego prowadzonego w Kolorado w USA, w obiektywie fotografa, Roberta Słabońskiego.

Projekt Archeologiczny Sand Canyon – Castle Rock prowadzą od 2011 roku badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem dr. Radosława Palonki. Ich wysiłki koncentrują się na starożytnych osadach Indian Pueblo z XIII wieku n.e. Te położone są w trzech malowniczych kanionach w Kolorado na Południowym Zachodzie USA.

„Badania mają na celu rekonstrukcję struktury osadniczej oraz zmian społeczno-kulturowych w społecznościach indiańskich i ich tajemniczej migracji pod koniec XIII wieku na teren dzisiejszej Arizony i Nowego Meksyku” – czytamy w zaproszeniu na ekspozycję.

Na wystawie zaprezentowane są zdjęcia z dotychczasowych badań projektu. Do tej pory dokumentacja obejmuje około trzydzieści stanowisk z dobrze zachowaną starożytną architekturą kamienną. Do prac zastosowano nowoczesne techniki badawcze. Wśród nich jest skanowanie laserowe i badania geofizyczne. Przeprowadzono również wykopaliska archeologiczne.

Wśród swoich sukcesów krakowski zespół wylicza odkrycie nieznanych wcześniej przykładów sztuki naskalnej – malowideł i petroglifów, które przedstawiają szamanów i wojowników, sceny polowań na bizony i jelenie oraz symbole klanowe. O dokonaniach Polaków kilkukrotnie pisaliśmy na łamach Serwisu.

Wystawa prezentowana jest w kawiarni Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Jagiellońska 15) do 31 stycznia 2016 roku. Wstęp wolny. Ekspozycja czynna jest od godz. 9.00 do zmierzchu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021