Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.01.2016 aktualizacja 27.01.2016

Poznańscy archeolodzy zainaugurują obchody rocznicy chrztu Polski

Zdjęcie dębowej łodzi. Fot. Ł. Gruszczyński Zdjęcie dębowej łodzi. Fot. Ł. Gruszczyński

W piątek 29 stycznia w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku jubileuszowego, związanego z 1050 rocznicą chrztu Polski. Zaplanowano m.in. cykl wystaw i kompleksowe działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

W trakcie uroczystego jubileuszu archeolodzy zaprezentują rzeźbę łodzi wykonaną z fragmentów tysiącletnich dębów, pochodzących z konstrukcji budowanych w X wieku. Te pozyskano w bardzo dużej ilości w czasie wykopalisk w obrębie poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Rzeźba powstała w VIII Pracowni Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. dr. hab. Kazimierza Raby i Łukasza Gruszczyńskiego.

„Łódź, która została zatytułowana przez autorów +Spacer z powidokiem+, budowana była bardzo długo, bo przez 3 lata, ale efekt jest imponujący” – wyjaśnia w rozmowie z PAP Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu. – „Rzeźba w symboliczny sposób łączy chęć podróży w czasie i przestrzeni oraz symbolikę chrześcijańską” – dodaje.

W piątek zainaugurowane zostaną także comiesięczne publikacje kalendarza ulicznego zatytułowanego „Świat około 966”. To plenerowa wystawa, która każdego kolejnego miesiąca opowiadać będzie o świecie w 2. poł. X wieku zarówno w jego centrum, jak i na rubieżach.

„Kalendarz uliczny +Świat około 966+ stworzy możliwość realizowania wędrówki w czasie i przestrzeni, odkrywania co miesiąc nowych zakątków, poznawania arcydzieł sztuki, architektury i techniki sprzed ok. 1050 lat” – czytamy w zaproszeniu. Ekspozycja będzie prezentowana obok budynku Rezerwatu. Zwiedzający będą mogli dodatkowo każdego miesiąca otrzymać materiały informacyjne związane z prezentowanym tematem w ramach wystawy. Muzealnicy przygotowali specjalną teczkę do ich gromadzenia.

Wydarzenia przygotowywane przez pracowników Rezerwatu Archeologicznego Genius loci wpisują się w szerszy program edukacyjny realizowany wspólnie z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, którego Rezerwat jest częścią. „Przygotowaliśmy specjalny pakiet edukacyjny w postaci narzędzi dydaktycznych, który nazwaliśmy +Tempora Christiana+. Oprócz gotowego zestawu do prowadzenia lekcji na temat kultury chrześcijańskiej średniowiecza do szkół trafią wystawy posterowe” – wyjaśnia Agnieszka Stempin.

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie kultury chrześcijańskiej średniowiecza, jako czynnika kształtującego europejską tożsamość. W pakiecie zawarto obecny stan wiedzy na temat historii początków państwa i chrześcijaństwa w Polsce na tle ówczesnej Europy. W czasie inauguracji obchodów zaprezentowana zostanie nowa książka wydana przez Rezerwat - „966 - Pamięć w dębie zachowana”, która prezentuje różne spojrzenia na drewno odkryte w czasie badań wykopaliskowych na Ostrowie Tumskim – zarówno archeologów, jak i artystów i architektów.

Z kolei w kwietniu Rezerwat Archeologiczny Genius loci wzbogaci się o nową wystawę stałą zatytułowaną „Pokolenie 966 – świt wielkich przemian”. Na ekspozycję składać się będą m.in. rekonstrukcje życia ówczesnych mieszkańców Śródki – osady sąsiadującej z Ostrowem Tumskim. „Wystawa ma na celu uzmysłowienie współczesnemu odbiorcy głęboko ludzkiej bliskości z osobami żyjącymi na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w przełomowym okresie dziejów – pierwszych chrześcijan na ziemiach polskich, ich codzienności i ewolucji dotychczasowego świata” – informują muzealnicy.

Nowością będzie zastosowanie mappingu na tle prezentowanych w Rezerwacie oryginalnych reliktów wałów z X wieku oraz hologramów zawierających rekonstrukcje twarzy ludzi żyjących na Ostrowie Tumskim w Poznaniu ponad 1000 lat temu. „Za pomocą rzutników multimedialnych ożywimy naszą ekspozycję – na konstrukcjach obronnych pojawią się uzbrojeni wojowie i zwykli ludzie tworzący pokolenie 966. To niepowtarzalna okazja, aby spojrzeć w oczy pierwszym chrześcijanom w państwie Mieszka I” – dodaje Stempin.

Uroczystości odbędą się 29 stycznia 2016 r. o godz. 11.00 w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na poznańskim Ostrowie Tumskim (ul. Posadzego 3). Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024