12.07.2020
PL EN
29.01.2016 aktualizacja 29.01.2016

Katowice/ Nocne powtórki i trening motywacyjny przed maturą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pozostało mniej niż 100 dni do matury. Uniwersytet Śląski Maturzystów w Katowicach proponuje uczniom m.in. nocne powtórki oraz trening motywacyjny. Powtórki odbędą się po raz czwarty, dotąd udział w nich wzięło kilka tysięcy maturzystów z wielu miast regionu.

Uczniowie, którzy przygotowują się do tegorocznej matury będą mogli wybierać spośród kilku projektów edukacyjnych.

Podczas "Zimowych Powtórek Maturalnych", które zostaną zorganizowane w drugim tygodniu ferii, odbędą się spotkania poświęcone m.in. najtrudniejszym zagadnieniom. "Podpowiemy maturzystom jak unikać najczęściej pojawiających się błędów w arkuszach maturalnych" - poinformował Uniwersytet Śląski Maturzystów. Zimowe powtórki obejmą m.in. matematykę, język polski, historię, wiedzę o społeczeństwie, biologię i chemię.

Kolejną propozycją są "Intensywne Warsztaty". "Od lutego w małych grupach będziemy uczyć się tego, co najważniejsze, bazując na koncepcji nauki przez doświadczenie i nowoczesnych metodach nauczania, takich jak m.in. +odwrócona klasa+" - poinformowano.

Odwrócona klasa, czyli flipped classroom (najpierw teoria, potem praktyka) polega na przesłaniu uczniom np. z pomocą facebooka przygotowanego w krótkiej formie materiału multimedialnego. Uczniowie zapoznają się z zagadnieniami jeszcze przed warsztatami, a udział w nich będzie okazją do rozwinięcia i poszerzenia wiedzy.

Dr Łukasz Chajec poinformował, że podczas warsztatów maturalnych z biologii będą chcieli "odejść od tradycyjnego sposobu nauczania". "Będziemy uczyć maturzystów poprzez doświadczenie, proste quizy, prace z mikroskopem, przeprowadzimy także prostą sekcję bezkręgowców" - powiedział w czwartek Chajec. Na warsztatach podejmowane będą również tematy związane m.in. z badaniami związanymi z inżynierią genetyczną, komórkami macierzystymi, klonowaniem.

Ostatnia propozycja to "Nocne Powtórki Maturalne", podczas których uczniowie będą powtarzać materiał do matury w późnych godzinach wieczornych i nocnych. W trzech dotychczasowych edycjach nocnych powtórek uczestniczyło ok. 3 tys. osób.

Uczelnia ponadto będzie wzmacniać motywację maturzystów podczas warsztatów: "Jak zmotywować się przed maturą? Trening motywacyjny" oraz "W poszukiwaniu siebie. Mocne strony i wartości w perspektywie przyszłego zawodu".

Koordynatorka Śląskiego Uniwersytetu Maturzystów Dominika Hofman-Kozłowska powiedziała, że warsztaty motywacyjne/rozwojowe pozwolą maturzystom "odkryć swoje mocne strony". "Egzamin zewnętrzny powoduje stres. My chcemy pomóc uczniom odkryć swoje silne strony, talenty, pasje, na których będą mogli budować swoją przyszłość, karierę. Będziemy chcieli ich zachęcić do myślenia o sobie w kontekście dalszej drogi zawodowej" - dodała.

Zajęcia dla maturzystów będą realizowane w ramach Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów, który od 2013 roku działa w Uniwersytecie Śląskim - http://maturzysta.us.edu.pl/. Tylko w 2015 roku we wszystkich projektach uczestniczyło ponad 1,5 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020