25.02.2021
PL EN
15.04.2016 aktualizacja 15.04.2016

Reksio - ambasadorem bocianich spraw w Libanie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kreskówka "Reksio i bocian" pomoże w proekologicznej edukacji dzieci w Libanie. Ma je przekonać, że warto chronić bociany przed pseudomyśliwymi. Przekazanie do libańskich szkół płyty z tym filmem planuje siedlecka Grupa EkoLogiczna.

W jednym z odcinków kultowej serii filmów rysunkowych Reksio ratuje rannego w skrzydło bociana. Przyrodnicy z Siedlec chcą wykorzystać ten film do edukacji dzieci w Libanie - kraju, gdzie w czasie corocznej migracji giną tysiące bocianów.

"Przekonałem Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, by wyraziło zgodę na wykorzystanie odcinka pt. >>Reksio i bocian<< do celów edukacyjnych i powielenie go. Planujemy wytłoczyć tysiąc płyt, które przekażemy do libańskich szkół za pośrednictwem Ambasady Polskiej w Bejrucie i zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych z tego kraju" - mówi założyciel Grupy EkoLogicznej z Siedlec Ireneusz Kaługa.

Obecnie Grupa EkoLogiczna prowadzi zbiórkę na wytłoczenie płyt i wydrukowanie okładek.

"To piękna i mądra bajka. Wychodzę z założenia, że przesłanie takiego filmu przemówi do dzieci skuteczniej niż akcje kierowane do dorosłych. To prawda, że mamy do czynienia z inną kulturą. Ale warto próbować, edukować, mówić dzieciom, że strzelanie do ptaków jest złe - nawet jeśli takie przesłanie miałoby trafić do niewielkiej liczby osób..." - podkreśla Kaługa.

Liban znajduje się na liście dziesięciu krajów śródziemnomorskich, w których z rąk psedomyśliwych ginie największa liczba ptaków (głównie wróblowych, ale i innych, m.in. bocianów) w czasie corocznej migracji do Afryki. W niechlubnym rankingu prowadzi Egipt (gdzie co roku ginie 5,7 mln ptaków), kolejne są Włochy (ok. 5,6 mln), Syria, Cypr, Grecja, Francja, Chorwacja, Libia i Albania. Organizacja BirdLife International szacuje, że co roku w rejonie tym zabija się nielegalnie 25 mln ptaków. Na ptaki urządzane są polowania, zastawiane pułapki z klejem czy z trucizną. Ptaki zabija się głównie po to, by je potem zjadać albo uśmierca się je dla sportu (np. bociany).

Grupa EkoLogiczna od 2013 r. działa na rzecz ochrony migrujących bocianów przed pseudomyśliwymi. Rok temu, wraz z Ambasadą RP w Bejrucie i pozarządową organizacją ekologiczną TERRE Liban, siedleckie stowarzyszenie zorganizowało w Libanie konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie migrujących bocianów. Zwycięzca konkursu w nagrodę przyjechał do Polski na obrączkowanie bocianów - obecnie na miejscu aktywnie prowadzi kampanię na rzecz ochrony migrujących ptaków.

Szczegóły na temat nowej akcji można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2021