02.12.2020
PL EN
29.04.2016 aktualizacja 29.04.2016

Norbert Sczygiol nowym rektorem Politechniki Częstochowskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dotychczasowy dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol został w czwartek nowym rektorem Politechniki Częstochowskiej - poinformowała rzeczniczka uczelni Izabela Walarowska.

Jak podała, prof. Sczygiol, który był jedynym kandydatem, zdobył w czwartek "zdecydowaną większość głosów".

Prof. Sczygiol (ur. w 1955 r.) ukończył studia na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Częstochowskiej. W macierzystej uczelni pracuje od 1980 r. Nominację profesorską otrzymał w 2012 r.

Jego zainteresowania naukowe obejmują szeroko pojęte odlewnictwo i modelowanie zjawisk termomechanicznych. Ponadto w swojej pracy naukowej skupia się m.in. na modelowaniu numerycznym, a także na technice tworzenia oprogramowania.

Poprzednim rektorem Politechniki Częstochowskiej przez dwie kadencje była prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron.

O sprawie wyborów na Politechnice Częstochowskiej zrobiło się głośno w ostatnim czasie z powodu sporu, jaki zaostrzył się między studentami a władzami uczelni.

Dotyczył on m.in. tegorocznych wyborów przedstawicieli studentów do kolegium elektorów uczelni na dwóch wydziałach oraz działania Samorządu Studentów Politechniki Częstochowskiej. Studenci grozili strajkiem. Rektor przyjęła jednak ich postulaty, w wyniku których rezygnację z funkcji prorektora ds. nauczania złożył prof. Andrzej Rusek.

Politechnika Częstochowska - największa techniczna szkoła wyższa w regionie częstochowskim - powstała w 1949 r. jako Szkoła Inżynierska z jednym Wydziałem Mechanicznym. Obecnie studenci kształcą się na sześciu wydziałach. Od początku istnienia uczelni jej mury opuściło ponad 68 tys. absolwentów.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2020