Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
09.05.2016 aktualizacja 09.05.2016

„Piękno” tematem tegorocznego Copernicus Festival w Krakowie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czym jest piękno, jakie są jego kryteria i w jakich kontekstach pojęcie to występuje w matematyce, fizyce czy religii – o tym dyskutować będą goście krakowskiego Copernicus Festival od 17 do 22 maja. Wśród gości wydarzenia będą znani zagraniczni naukowcy i twórcy, w tym fizyk Julian Barbour, „ojciec” neuroestetyki Semir Zeki oraz pisarze John Banville i Stefan Chwin.

Organizowany po raz trzeci międzynarodowy festiwal, który popularyzuje naukę na szerokim tle jej związków z filozofią, kulturą i sztuką, tym razem będzie dotyczył fenomenu piękna.

„Czy znaczenie estetyki wynika z naszych ewolucyjnych przystosowań do postrzegania świata? A może piękna nie da się zredukować ani zdefiniować? W trakcie wykładów, spotkań, wystaw i debat zastanowimy się, czym jest piękno i jaką rolę ma do odegrania w naszym życiu” – zapowiadają organizatorzy imprezy – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie i Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Wśród gości nie zabraknie jak zwykle polskich i zagranicznych znakomitości – nie tylko naukowców, ale także filozofów i pisarzy.

Na Copernicus Festival wykłady wygłoszą m.in. amerykańsko-argentyński wybitny matematyk zajmujący się m.in. problemem złożoności Gregory Chaitin oraz Brytyjczyk Julian Barbour - fizyk twierdzący, że czas to pojęcie zbędne, autor znanej na całym świecie książki „Koniec czasu”. Ten ostatni naukowiec jest także bohaterem filmu dokumentalnego Karola Jałochowskiego pt. "Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy" (z wyprodukowanej przez tygodnik "Polityka" serii "Pionierzy"). Dokument ten będzie można zobaczyć w czasie krakowskiego festiwalu.

Gościem imprezy będzie też prof. Semir Zeki, twórca neuroestetyki - dziedziny prowadzącej badania reakcji mózgu na sztukę.

W ramach imprezy przygotowano także dwa pasma: „Perceptio” i „Inventio”.

„Pierwsze z nich przedstawiać będzie piękno w niekonwencjonalny sposób - czy to w kuchni (dyskusja “Piękne żarcie” z Wojciechem Nowickim i Markiem Bieńczykiem), czy w muzyce (koncert “Symetria w muzyce” z wykładem prof. Anny Brożek). Cykl „Inventio” natomiast pokaże związki sztuki z nowymi technologiami: podczas wystawy zobaczymy między innymi ekrany 3D, rzeźby kinetyczne i walki robotów, a na wykładach poruszone zostaną tematy związane wirtualną rzeczywistością, designem i estetyką interakcji” – wyjaśniają organizatorzy.

Z uczestnikami festiwalu spotka się pisarz John Banville, laureat Nagrody Bookera, a Wykład Lemowski wygłosi Stefan Chwin.

Prelekcjom i dyskusjom towarzyszyć będą pokazy filmowe i koncerty, m.in. występ Julii Marcell i koncert Capelli Cracoviensis „Od Bacha do Banacha”.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są darmowe.

Więcej informacji na stronie: www.copernicusfestival.com

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024