28.10.2020
PL EN
19.06.2016 aktualizacja 19.06.2016

Jaskinia 3D i tzw. motion capture - czyli najnowsze technologie informatyczne na PŁ

Jaskinia 3D, w której możliwe jest zanurzenie się w wirtualnym świecie; system motion capture do nagrywania ruchu i budowania modeli 3D czy urządzenia biometryczne znajdują się na wyposażeniu nowoczesnego Centrum Technologii Informatycznych (CTI) Politechniki Łódzkiej.

Samo wyposażenie Centrum kosztowało ponad 20 mln zł. Jak powiedział PAP dyrektor CTI dr Przemysław Sękalski, Centrum to 4,5 tys. m.kw. laboratoriów przeznaczonych dla studentów wszystkich wydziałów Politechniki Łódzkiej, w których uczą się jak korzystać z najnowszych technologii w obszarze elektroniki przemysłowej i informatyki użytkowej. PAP odwiedziła Centrum z kamerą.

W CTI są m.in. laboratoria integracji technik multimedialnych, sztucznej inteligencji w obrazowaniu i rozpoznawaniu, gier komputerowych i wizualizacji czy systemów mobilnych. Są także laboratoria sieci bezprzewodowych, projektowania sieci komputerowych czy wizualizacji danych pomiarowych. W budynku do dyspozycji studentów jest także sala kinowa z obrazowaniem trójwymiarowym czy pracownie wideokonferencyjne.

Centrum wyposażone jest w wiele nowoczesnych urządzeń m.in. system motion capture do nagrywania ruchów i budowania na tej podstawie modelu 3D. Modele po nałożeniu tekstur mogą być wykorzystywane w filmach, grach komputerowych, animacjach, a także przy budowaniu symulatorów np. dla medycyny.

Nie brakuje też urządzeń biometrycznych - skanerów dłoni, tęczówki, czy urządzeń do rozpoznawania głosu. Szef laboratorium dr inż. Bartłomiej Stasiak z Instytutu Informatyki PŁ podkreśla, że laboratorium biometrii dysponuje najnowocześniejszym sprzętem umożliwiającym dokonywanie akwizycji danych biometrycznych. "Możemy np. skanować tęczówkę oka, odciski palców, linii papilarnych albo całej dłoni, mamy również nowoczesny sprzęt, który pozwala na akwizycję geometrii żył dłoni, albo naczyń krwionośnych palca. Mamy pełne spektrum możliwości weryfikacji tożsamości użytkownika" - dodaje.

Studenci mają do dyspozycji także m.in. monitory, hełmy i drukarki 3D, drony, roboty przemysłowe. CTI posiada także urządzenia IoT (Internet Rzeczy) - zestawy rozproszonych czujników monitorujących różne zjawiska i czynności np. zdalnie sterowane gniazdko czy inteligentny zegarek tzw. smartwatch oraz własną chmurę obliczeniową do przetwarzania danych.

Jednym z ciekawszych urządzeń jest tzw. jaskinia 3D, w której dzięki okularom stereoskopowym oraz manipulatorom możliwe jest poruszanie się w wirtualnej przestrzeni. Jest ona wykorzystywana do różnych celów - tworzone są gry, ale dzięki niej można też np. zajrzeć do wnętrza silnika samochodu.

„Z jednej strony gry, z drugiej wizualizacja obiektów, z trzeciej strony możemy też uczyć jak coś wygląda. Oczywiście takie urządzenie kosztuje dzisiaj bardzo dużo – to koszt ok. 1 mln zł. Natomiast możemy sobie wyobrazić, że za 3-5 lat takie urządzenia będą zdecydowanie tańsze. Będą jednak tańsze o ile ludzie będą chcieli z nich korzystać, żeby z nich korzystać muszą mieć również kontent, czyli zawartość merytoryczną, którą można zobaczyć. To, co my robimy tutaj to pokazujemy studentom jak korzystać z takich urządzeń i jak budować aplikacje na takie urządzenia" - podkreślił dr Sękalski.

W Centrum ulokowano też serwerownię wraz z klastrem obliczeniowym umożliwiającym naukę programowania serwerów, wirtualizacji obliczeń czy też budowania zaawansowanych systemów informatycznych. Jego powstanie to odpowiedź uczelni na dynamicznie rozwijający się rynek firm z branży ICT.

Według dra Sękalskiego obecnie tylko w woj. łódzkim brakuje ok. 2-3 tys. pracowników z branży ICT. Potrzeby są olbrzymie, bowiem technologie informatyczne rozwijają się w błyskawicznym tempie, a koncerny, których coraz więcej lokuje się w regionie łódzkim, wręcz biją się o studentów - ocenił szef Centrum.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ hgt/

Copyright © Fundacja PAP 2020