Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
09.08.2016 aktualizacja 09.08.2016

AI wykrywa sarkazm na podstawie wcześniejszych wypowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Lizbońskiego opracowali opartą na uczeniu maszynowym metodę wykrywania sarkazmu przez sztuczną inteligencję – donosi „New Scientist”. System rozpoznaje sarkastyczne posty na Twitterze w oparciu o wcześniejsze wypowiedzi użytkowników.

Metoda ta jest kolejną próbą znalezienia efektywnego sposobu wykrywania przez komputery sarkazmu w pisemnych wypowiedziach internautów; rozwój tej techniki może umożliwić dokładniejszą analizę mediów społecznościowych. Wiele z dotychczasowych sposobów rozpoznawania sarkazmu przez komputery opierało się na wyszukiwaniu w konkretnych wypowiedziach wskazówek takich jak dodatkowe wykrzykniki czy hasztagi – pomijając jednak kontekst np. przekonań politycznych piszącego.

Po uwzględnieniu takich uwarunkowań jak miejsce, w którym umieszczony jest komentarz, lub relacja pomiędzy jego autorem a odbiorcami, dokładność wykrywania sarkazmu wzrasta do ok. 80 proc. Ręczne umieszczanie przez programistę tego typu funkcji wymaga jednak wiele pracy i w dużej mierze opiera się na intuicji.

Metoda opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Lizbońskiego opiera się na uczeniu maszynowym: system identyfikuje sarkazm stosowany w postach na Twitterze, zapoznając się z historią postów danego użytkownika. Stworzony w ten sposób obraz danego użytkownika jest wystarczająco bogaty, aby system mógł odgadnąć, kiedy jego wypowiedź jest sarkastyczna.

"Dzięki temu nie musimy uwzględniać wszystkich informacji zewnętrznych" – mówi Silvio Amir, jeden z naukowców pracujących przy opracowywaniu metody.

Uczenie maszynowe może być teoretycznie zastosowane do analizy każdej platformy z dostępnym archiwum postów. "Najważniejszą innowacją jest uświadomienie sobie, że można stworzyć profil użytkownika tylko i wyłącznie za pomocą rzeczy, które powiedział on w przeszłości" – dodaje Amir.

Dokładność metody stosującej uczenie maszynowe wynosi 87 proc. Nie wymaga ona jednak pośrednictwa człowieka – jej autorzy podkreślają, że z tego powodu metoda jest potencjalnie łatwiejsza do zastosowania niż inne istniejące sposoby. (PAP)

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024