Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
23.08.2016 aktualizacja 23.08.2016

Krakowscy archeolodzy rozpoczęli wykopaliska na Cyprze

Do października potrwają tegoroczne badania krakowskich archeologów w Nea Pafos na Cyprze. Naukowcy właśnie rozpoczęli szósty sezon badawczy. Weźmie w nich udział blisko siedemdziesięcioro badaczy różnych specjalności - poinformowała PAP prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która kieruje ekspedycją.

"Zakres zaplanowanych prac jest bardzo szeroki. Pracować będziemy na terenie agory - czyli placu, wokół którego usytuowane były miejsca kultu i budynki administracyjne. Tam też handlowano i dyskutowano o sprawach publicznych" - mówi prof. Papuci-Władyka.

W zeszłym sezonie badacze natknęli się czasie wykopalisk na relikty, które przypuszczalnie należą do starożytnej świątyni. Ten sezon przyniesie być może odpowiedź, czy tak jest faktycznie. W sąsiedztwie tego budynku znajduje się prawdopodobnie inna monumentalna budowla - wskazują na to przeprowadzone wcześniej nieinwazyjne badania wykonane metodą magnetyczną.

"Będziemy więc weryfikować te wyniki metodami archeologicznymi, czyli wykopaliskowymi i mamy wielką nadzieję na świetne rezultaty - opowiada kierowniczka ekspedycji. - Jak czas pozwoli, to również wyeksplorujemy studnię, której wlot odkryliśmy rok temu. Studnie, które przestawały być używane, były zasypywane odpadkami, które niezwykle cieszą archeologów - nazywamy je +naszymi skarbami+".

W 2014 r. archeolodzy przebadali studnię przy wschodnim wejściu na teren agory. Konstrukcja okazała się skarbnicą wiedzy dla naukowców, gdyż była wypełniona fragmentami potłuczonych naczyń, monet czy figurek. Dzięki takim zabytkom archeolodzy mogą rekonstruować życie mieszkańców Pafos sprzed dwóch tysiącleci.

Naukowcy obejmą też badaniami nieinwazyjnymi ogromny obszar ok. 20 ha na północny-zachód od agory, gdyż celem projektu jest nie tylko odtworzenie rozwoju przestrzennego i funkcjonowania agory, ale też poszukiwanie innych elementów infrastruktury gospodarczej miasta w okresie hellenistycznym i rzymskim, w tym portów, magazynów, warsztatów czy składów.

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W okresie grecko-rzymskim pełniło funkcję stolicy wyspy. Od 2011 roku badania prowadzi tam Zakład Archeologii Klasycznej IA UJ pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki w ramach Paphos Agora Project. Obecne prace finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych w ramach programu MAESTRO.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024